Onlar Bizim Medeniyet Elçilerimiz

Onlar Bizim Medeniyet Elçilerimiz


2007 yılından beri İstanbul başta olmak üzere Türkiye çapında düzenlenen Uluslarası Öğrenci Buluşması’nın bu sene 7.si yapılıyor.

Türkiye'de öğrenim gören misafir öğrencilerin bir araya geldiği etkinliğe her sene katılan ülke ve öğrenci sayısı ile birlikte halkın ilgisi de artarak devam ediyor. Etkinliğin ilk gününde yağmura rağmen yoğun bir katılım vardı. Yaklaşık yüz ülkeden öğrencilerin açtığı standlar renkli görüntülere ve samimi diyaloglara sahne oldu. Etkinliğe destek veren Bab-ı Alem  Uluslararası Öğrenci Derneği’nin Yön. Kurulu Başkanı Ali Arıkmert ile organizasyonu ve Türkiye’ye kazandırdıklarını konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Ali Arıkmert. K.maraş doğumluyum. 8 yıldır çeşitli görevlerde bulunduğum Babı Alem U. Ö. Derneği’nde 6 aydır Yön. Kurulu Başkanıyım.

Uluslararası Öğrenci Buluşması ilk defa ne zaman yapıldı?

İlk programı 2007 yılında Taksim Metro Sergi Salonu’nda gerçekleştirdik. 2007-2010 yıllar arasında aynı yerde devam ettik. 2011 yılında ilk defa Sultanahmet Meydanı’nda yapma kararı aldık ama o sıralarda yaşanan Van Depremi nedeniyle etkinliği iptal ettik. 2012 yılında Sultanahmet, 2013 Eyüp Feshane, 2014 Eminönü Meydanı’nda gerçekleştirdik. İlk 4 program tamamen kendi imkanlarımızla düzenlendi. 2012 YTB nin desteğiyle devam ettik.

Kaç ülke katılıyor?

2007’deki ilk programda sadece istanbulda 24 ülke stand açtı. Şimdi ise 20 ayrı ilde 106 ülkenin standıyla insanlarla buluştuk.

Açılan standlarda neler yer alıyor?

Öğrenciler kendi ülkelerinden getirdikleri haritalar, bayrakları, fotoğraflar, foloklorik malzemelerle ülkelerini tanıtıyorlar.

Etkinliğin amacı nedir?

Toplum olarak misafir öğrenciler hakkında pek fazla bilgimiz yok. Ülkemizde eğitim gören öğrencileri ve ülkelerini tanıtmayı amaçlıyoruz.

Etkinlikte kimler yer alıyor?

Kendi imkanları veya devlet tarafından verilen burslarla ülkemizde eğitim gören öğrenciler bu etkinlik sayesinde halkımızla buluşuyor. Öğrenciler her sene değişiyor. Çoğu mezun olup ülkesine dönüyor.

Son 2 Senedir etkinliği UDEF düzenliyor.

Bab-ı Alem 10 yılı aşkın mazisiyle bu alanda faaliyet gösteren ilk kuruluştur. İstanbul merkez olmak üzere, diğer illerde de müstakil dernekler kurduk. Ankara Asmaköprü Uluslarası Öğr. Derneği, Bursa İpekYolu Uluslarası Öğr. Derneği gibi. Bu dernekler Uluslarası Öğr. Derneği Federasyonu çatısı altında birleşti. Son iki yıldır bu etkinliği çatı kuruluşumuz olan UDEF düzenliyor. Diğer illerdeki çalışmaları o ildeki dernekler organize ediyor.

Etkinliğe katılım nasıl?

İlk programı bir salonda yapmıştık. Amaşu anki hacmiyle ancak meydanlarda gerçeklerştirebiliyoruz. Katılım ve ilgiden çok memnunuz. Biz ilk kurulduğumuzdan beri kamuoyunda “misafir öğrenci” algısını yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda devlet literatüründe bile “yabancı öğrenci” kavramı yerine “uluslararsı öğrenci” kavramı kullanılmaya başladı.

Bu algı değişikliğinin getirisi ne oldu?

Türkiye’de misafir öğrencilere bakış değişti. Türkiye’ye geliş şartları kolaylaştı. Türkiye’de öğrenim gören misafir öğrenci sayısı 2011 yılında 21.000 iken, bugün 55.000’e ulaştı. Her sene de katlanarak artmaya devam ediyor. 160 farklı ülkeden öğrenci var.

Neden “misafir öğrenci”

Çünkü sen karşındakine “yabancı” dediğinde araya zaten mesafe giriyor. Ama “misafir” olarak karşıladığımız ve sahip çıktığımızda, bu öğrenciler ülkelerine döndüklerinde gönüllü bir “medeniyet elçisi” oluyorlar.

Son zamanlarda Türkiye aleyhine yürütülen olumsuz algı kampanyasına iyi bir cevap oluyor.

Gezi parkı başta olmak üzere özellikle abartılarak ve çarpıtılarak işlenen olaylarla karışık, kapalı ve sorunlu bir Türkiye algısı yerleştrmeye çalışıyorlar. Başka ülkelere gittiğinizde “Türkiye’de neler oluyor” diye çok soruluyor. Türkiye’deki gerçeklerin anlaşılması ve anlatılması adına bu öğrenciler iyi bir fırsat. Adeta bizim bir kartvizitimiz gibi. Onlara ne verirsek onu taşıyacaklar. Onların gözünden tanıyacaklar bizi.

Destek verdiğimiz öğrenciler kendi ülkelerinde toplumun inşasına ve gelişimine katkıda oluyorlar.

Mezun olan bir çok öğrencimiz kendi ülkelerinde vakıflar, dernekler kuruyor. Bir nevi kültür ve medeniyet elçilerimiz oluyorlar.

Etkinliğe kimler destek veriyor?

Her sene katılımcılar gibi destek verenlerin sayısı da artıyor. Bu sene etkinliğimiz TİKA, THY, YTB, İHH, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Albaraka'dan sponsorluk desteği aldı.

Haberseyret Özel Haber
Röportaj: Muhammed Asım Kalkan

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu