"Sanki Kırım'ı Unutmuş Gibiler"

"Sanki Kırım'ı Unutmuş Gibiler"


Krizin Ukrayna’nın doğusuna yayılması, uluslararası toplumun ‘Kırım’ı unuttuğu’ yolunda Tatar nüfus arasında kaygıya yol açtı. Tatar Lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bu konuda Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtladı

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz Kırım’dan sonra Ukrayna’nın diğer bölgelerine de yayıldı. Aynı Kırım’da olduğu gibi, Ukrayna’dan ayrılmak isteyen Rusya yanlıları, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in erteleme çağrısına rağmen Donetsk ve Luhansk bölgelerinde bugün referandum düzenliyor.

Krizin Ukrayna’nın doğusuna yayılması, başta Amerika olmak üzere uluslararası toplumun ‘Kırım’ı unuttuğu’ yolunda Kırım Tatarları arasında kaygıya yol açmış durumda. Kırım Tatar ulusal hareketi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, Amerikalı yetkililerden güvence de alsa bu kaygısını gizlemiyor.
 
Kırımoğlu’nun Rusya’ya girişi bir süre önce, şimdilik “yıl sonuna kadar’ yasaklanmışa benziyor. Bu giriş yasağı, Rusya tarafından bir süre önce ilhak edilmesinden dolayı Kırım için de geçerli. Hayatının büyük bir bölümünü kendi anavatanını görmeden geçiren 71 yaşındaki Tatar lider, yeni bir sürgünle karşı karşıya. Üstelik, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını reddeden yerel Tatar halk da, benzeri bir sürgüne maruz kalabilir.
 
Tatar nüfusun tamamı 1944 yılında Sovyet lideri Jozef Stalin tarafından Orta Asya’ya sürgüne gönderildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’yla işbirliği yapmakla suçlanan Tatarlar, bir daha geri dönmemek üzere toptan evlerini terk etmeye zorlandı. Bundan on yıl sonra Kırım, bir sonraki Sovyet lideri Nikita Kruşçev tarafından Rusya’dan Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne devredildi. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından itibaren de Kırım Tatarları, yavaş yavaş sürgünden yarımadaya dönmeye başladı.
 
Kırım’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Moskova’nın da desteğiyle iki ay önce düzenlenen referandumla Ukrayna’dan ayrılma kararı aldı. Rusya bunun ardından yarımadayı ilhak etti. Karar Amerika ve Batılı ülkeler tarafından tanınmıyor. Yarımada nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan ve sayıları 300 binin altında olan Tatarlar’ın çoğunluğu da Ukrayna vatandaşı olarak kalmak istiyor.
 
Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi eski başkanı ve Kırım Tatar ulusal hareketi liderlerinden Mustafa Abdülcemil Kırımlıoğlu, Türkiye ve uluslararası toplumun, yasaklı olduğu Kırım’a dönebilmesi için diplomatik girişim başlatacağını söylüyor. Tatar lider ayrıca Ukrayna krizinin büyümesinden kaynaklanan ve Amerika’nın Kırım’ı gözden çıkarabileceği yönündeki kaygısını taşıyor.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu