Demokratik İslam Kongresi başladı

Demokratik İslam Kongresi başladı


PKK lideri Öcalan’ın çağrısıyla düzenlenen Demokratik İslam Kongresi Diyarbakır’da toplandı. Kongreye mesaj gönderen Öcalan, Hizbullah ve El Kaide'nin 'güncel faşizm'i temsil ettiğini, alternatif kurumsallaşmanın gerektiğini söyledi.

PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla düzenlenen "Demokratik İslam Kongresi" Diyarbakır'da başladı. 

İki gün sürecek etkinliğin ilk gününde, Öcalan'ın kongreye gönderdiği mesaj okundu. 

Öcalan 'Kurumsallaşın'

Açılın konuşmalarının ardından, HDP Grupbaşkan vekili İdris Baluken tarafından okunan ve ‘Mümin kardeşlerim’ sözleriyle başlayan mesajda Öcalan, iktidarcı Arabi, Selefi akımlarla İrani Şia akımların, İslamın iki merkezi olarak kendini dayattığını söyledi.

“Bu merkezlerden kaynaklanan 'Hizbullah' ve 'El Kaide' bozguncuları, esasında kapitalist hiçleştirmenin İslam ümmetinin başına bela ettikleri güncel faşizmi temsil etmektedirler. İdam sehpaları, kelle koparmalarıyla korkunç faşizmi başta Kürdistan halkı olmak üzere tüm İslam olan ve olmayan halklara, insanlara karşı uygulamaktadırlar.” 

Mesajda İslami kurumsallaşma çağrısı yapan Öcalan, “Küresel kapitalizmin türevleri olmaktan öteye gidemeyen, sulta kökenli  Şia, Selefi ve İhvan’i kökenli cemaatleri aşmak, yeni kurumsallaşma için gereklidir. Çare elbette resmi Diyanet İslam’ı değildir. Gerek resmi, gerek “gayri siyasi” cemaat, İslam’ın son Türkiye’de denenen pratikleri, kapitalizmin en talancı, en çevre düşmanı, en iktidarcı örneğiyle toplumu karşı-karşıya bırakmıştır. Adil, özgür ve demokratik İslam bu gerçeğin alternatifi olarak, kendini anlamlandırmak ve sürekli bir kurumsallaşmaya tabi kılmak durumundadır”diye konuştu.

300 delege katılıyor

Kongreye Avrupa, Türkiye ve Kürtlerin yaşadığı diğer ülkelerden 300’e yakın delege katıldı. Açılış konuşmasını Artuklu Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Kadri Yıldırım yaptı. Yıldırım, İslam’ı 'gerçek' ve 'sahte' olarak ikiye ayırdı. Yıldırım, “Demokratik İslam doğru İslam’dır. Doğru İslam’ın yanısıra Ortadoğu’da ve bazı ülkelerde başka İslamlar yapıldı. Biz bunlara 'yapma İslam', 'doğal olmayan İslam' diyoruz. Gerçek İslamda, çok kimliklilik, çok dillilik vardır. Sahte İslam’da tek dillilik vardır. Gerçek İslam’da barış, sahte İslamda ise savaş var, kan var. Gerçek İslam’da kadın ve çocukların öldürülmesi yasaktır. Sahte İslam’da kadın ve çocukların öldürülmesi doğal hale gelmiş, fetvalara konu olmuş” dedi.

Kürt sorununun çözümü için 'Medine Sözleşmesi' benzeri bir projeye ihtiyaç olduğunu söyleyen Yıldırım, “Kürt siyaseti yeni bir süreçten geçiyor, her cemaat, tarikat ve muhafazakarlar bu sürece destek vermeli" ifadelerini kullandı.  

'Rojava'da İslam adına saldırı'

Suriye Kürtlerinin temsilcilerinden Nureddin Şakir ise, bölgede yaşananları anlattı. Gözyaşları arasında konuşan Şakir, “Kutsal İslam adıyla kadınlarımızın namusuna uzandılar, çocuklarımızın başlarını kestiler. İslamda, erkek-kız-babanın birlikte şehit düştüklerini gördünüz mü? Rojava’da oldu. Kardeşlerim, Rojava bir onur oldu. Bizler kararı sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz artık” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar sunumlarını yapmaya başladı. Kongrenin ilk gününde Medine Sözleşmesi, İslam’da zalim, mazlum ve adalet kavramları, Ortadoğu’da barış arayışı ve Kürt sorunun çözümü konuları tartışılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu