Gazete değil ihanet üssü Mit kumpası orada kurulmuş

Gazete değil ihanet üssü Mit kumpası orada kurulmuş


MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili atılan ihanet manşetiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre kumpas planı, FETÖ’nün gazetesi Zaman’da bir araya gelen Ekrem Dumanlı, Kemal Kılıçdaroğlu ve Enis Berberoğlu arasında yapılıp uygulamaya konuldu

MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ihanet manşetinin perde arkası aralanıyor. Savcılığın da sıkı takibindeki konuya ilişkin en net belge, bizzat eli kanlı darbeci terör örgütü FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in sahibi olduğu Zaman gazetesinde 18 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan haber ve fotoğraf oldu.

DETAYLAR TEK TEK KONUŞULDU 
Sonradan kapatılan Zaman gazetesini 17 Mayıs 2015 tarihinde ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile halen firarda olan FETÖ'nün "medya tetikçisi" Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı aynı masada bir araya geldi. Masada, görüntüleri FETÖ'nün medya tetikçisi Can Dündar'a vererek Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmasını sağladığı için "casusluk" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılan ve tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da yer aldı.

MEDYADA YAYINLAMA KARARI 
Kumpas masasında, MİT TIR'larını durduran savcı, hakim ve askerlerin çektikleri görüntüler Kılıçdaroğlu ve Berberoğlu'na izlettirildi. Masada, kumpas görüntülerinin Meclis kürsüsünden değil, medyada yayımlanması kararlaştırıldı. Dumanlı, Kılıçdaroğlu ve Berberoğlu, kasedin hangi gazetede ve ne zaman yayımlanacağı konusunda anlaştı, tezgah kuruldu. Buna göre; o görüntüler 7 Haziran genel seçimlerine bir hafta kala Cumhuriyet'in manşetine çıkacak, hem MİT hem de hükümet köşeye sıkıştırılacaktı.

CAN DÜNDAR'A ELDEN TESLİM 
Planlandığı üzere görüntüler, Kılıçdaroğlu'na verildi. Kılıçdaroğlu da Can Dündar'a ulaştırması için Berberoğlu'na teslim etti. Enis Berberoğlu, 27 Mayıs'ta Cumhuriyet gazetesi yakınlarında buluştuğu dönemin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a flash bellek içinde görüntüleri verdi. Bu trafik, Berberoğlu'nun HTS kayıtlarıyla da bizzat savcılık tarafından tespit edildi. Dündar da Türkiye'den firar ettikten sonra kaleme aldığı "Tutuklandık" isimli kitabında, görüntüleri kendisine "solcu bir vekilin getirdiğini" yazdı.

2 GÜN SONRA İTİRAF GİBİ SÖZLER 
Kılıçdaroğlu, Dumanlı ile görüşmesinden 2 gün sonra Hürriyet'e yaptığı açıklamada, kirli planın sinyalini verdi. Önceki açıklamalardan farklı olarak ilk defa TIR'lara ait görüntülerden bahsetti. "MİT TIR'larının filmleri var. Kamyonlardaki kasaların nasıl açıldığının, bombaların görüntüleri var. Ben de seyrettim" dedi. Böylece ihanet kasedini, Zaman gazetesinde izlediğini ve teslim aldığını itiraf etmiş oldu.

DUMANLI PANİĞE KAPILDI
Kılıçdaroğlu'ndan MİT kumpasının arkasında olduğu yönündeki iddialarla ilgili açıklama beklendi. Ancak ses ondan değil, okyanus ötesinden, firari FETÖ'cü Ekrem Dumanlı'dan geldi. Dumanlı, panik içinde attığı tweetlerde her şeyi itiraf etti. Kılıçdaroğlu'na o kasedi verdiği görüşmeye dair fotoğraf için "Eski bir tarihe ait" yalanını ortaya attı. Oysa o kare, 17 Mayıs 2015'te toplanan kumpas masasında çekilmiş, bir gün sonra da o dönem genel yayın yönetmeni olduğu Zaman gazetesinde yayımlanmıştı.

BERBEROĞLU 25 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI
"Casusluk"tan aldığı hüküm nedeniyle Mal- tepe Cezaevi'ne konulan CHP'li vekilin tutuk- luluğuna yapılan itiraz da reddedilmişti.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, durdurulan MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği için yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na ilişkin davayı 14 Haziran'da karara bağlamıştı. Mahkeme heyeti, Berberoğlu'nu "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak"
suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

ADLİYEDEN CEZAEVİNE
Kaçacağı veya saklanacağı şüphesiyle tutuklanmasına karar verilen Berberoğlu, İstanbul Adalet Sarayı'ndan doğruca Maltepe Cezaevi'ne götürülmüştü. Berberoğlu'nun avukatlarının tutuklamaya yaptıkları itiraz da mahkemece reddedilmişti.

FETÖ'CÜLER DURDURMUŞTU
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) emrine verilen TIR'lar, 3 yıl önce FETÖ'cü asker, savcı ve hakimlerin kumpasıyla Hatay ve Adana'da durdurulmuştu. Araçlarda bulunan MİT görevlileri silah tehdidiyle etkisiz hale getirilerek, aramalar yapılmıştı. Çekilen görüntüler de FETÖ'nün gazetesi Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'ya servis edilmişti.

Güneş

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu