Mısır’da servet yasası uygulanacak

Mısır’da servet yasası uygulanacak


Mısır makamları ülke ekonomisini istikrara kavuşturmak amacıyla geçici olarak servet yasasını uygulamayı planlıyorlar. Yasaya göre yılda bir milyon Mısır lirası (142 bin dolar) kazananlar yılda %5 özel vergi ödeyecekler.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre yasanın yürürlüğe girebilmesi için ülke devlet başkanlığı görevini yürütmekte olan Adli Mansur tarafından onanması gerekiyor.

 Mısır Hükümeti zenginlere uygulanacak vergiden elde edecekleri geliri sosyal, eğitim, konut ve altyapı projeleri ile Mısır bölge ve şerlerinde sağlık giderlerine harcamayı düşünüyorlar.

 Mısır makamları ayrıca, vergi mükelleflerinin %5’lik gelirlerini doğrudan bu projelere aktarabileceklerini de açıkladılar.

 85 milyon nüfusa sahip Mısır’da bütçe açığı Gayrisafi Milli Hasılanın %14’üne ulaştı. Yeni kitlesel eylemlere yol açılacağından bütçeden harcanan %20 oranındaki devlet sübvansiyonları kesilemiyor.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP gençlik kolları Beşiktaş'taki saldırıyla böyle dalga geçti
Türkiye
Turizm köyü Türk lirasına sahip çıkıyor
Dünya
Kahire'de bombalı saldırı: 6 polis öldü

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu