A400M 1,1 milyar avro kazandıracak

A400M 1,1 milyar avro kazandıracak


Türkiye'nin de üretim ortağı olduğu "geleceğin nakliye uçağı" olarak nitelendirilen A400M, 2030 yılına kadar Türkiye ekonomisine 1,1 milyar avro kazandıracak.

Türkiye'nin üretim ortağı olduğu "geleceğin nakliye uçağı" olarak nitelendirilen A400M'in, 2030 yılına kadar ülke ekonomisine 1,1 milyar avro kazandırması bekleniyor. 

A400M Nakliye Uçağı Proje Müdürü Osman Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye, İngiltere, Fransa, Belçika ve Lüksemburg'un uluslararası konsorsiyumuyla 170 uçak üretileceğini ve her birinin 125 bin avroya satılacağını söyledi.

Uçakların tamamının ortak ülkelerdeki yerleşik tesislerde üretilecek parçalardan oluşacağını ve bunun da söz konusu ülkeler açısından büyük önem taşıdığını belirten Soylu, Türkiye'nin A400M'in yüzde 6'lık bölümünün üretiminde pay sahibi olduğunu vurguladı.

Ortak ülkelerin, uçak ihtiyacını karşılamalarının yanı sıra tedarik ettikleri uçak sayısıyla orantılı olarak kendi sanayi firmalarına tasarım ve üretim işpayı sağladıklarını ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda Türkiye yerli savunma sanayi firmaları, A400M uçağının tasarım ve üretiminde işpayı sahibi oldu. Program kapsamında, uçağın ön orta gövde, arka gövde, üst bölümü, paraşütçü kapıları, acil çıkış kapısı, arka üst kaçış kapağı ve kuyruk konisi gibi ana yapısal komponentlerine ilaveten kanatçık, sürat frenleri, aydınlatma sistemleri ile atık/temiz su sistemlerinin tasarım ve üretimi Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor. Uçağın kablajı dediğimiz kablolama sisteminin tamamı TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecek. 170 uçağın tamamında tek kaynak TUSAŞ olacak."

Motor ön yatak çerçevesi modülü, pervane dişli kutusu destek çubukları, birincil egzoz lülesi, egzoz konisinin TUSAŞ Motor Sanayii tarafından tasarlanıp, üretildiğini belirten Soylu, "Bu üretim payıyla Türkiye 2030 yılına kadar 1,1 milyar avro gelir elde edecek. Ülke ekonomisi adına çok önemli bir kaynak olacak" diye konuştu.

A400M programı kapsamında üretilecek uçakların proje ortağı ülkelerden ihracatı yapıldığında diğer ülkelerin firmalarının aynı işpaylarını koruyacağını dile getiren Soylu, "Uçan her A400M uçağında TUSAŞ ve TUSAŞ Motor Sanayi AŞ  tarafından tasarlanmış ve üretilmiş parçalar bulunacak. Aynı zamanda söz konusu firmalar A400M uçaklarının bakım ve onarımlarını da yapacak" dedi.

 

-A400M'in özellikleri

 

45 metre uzunluğundaki uçak, 43 metre kanat açıklığına ve 15 metre yüksekliğe sahip. 340 metreküp kargo hacmi bulunan A400M'in 37 ton malzeme taşıma kapasitesi bulunuyor.

37 bin fit irtifada saatte 800 kilometre hıza ulaşabilen uçak, görevlerin hızlı bir şekilde yerine getirilebilmesini sağlıyor. 116 paraşütçü komandonun taşınabildiği uçak, 66 sedyeli hasta beraberindeki 40 sağlık görevlisiyle havada hastane işlevi de görebiliyor.

Oldukça uzun bir menzile sahip uçak, 37 ton yükle 3 bin kilometre mesafeye, 10 ton yükle 9 bin kilometre mesafeye kadar uçabiliyor. Kayseri, Ankara veya İstanbul'dan kalkan uçak Amerika kıtasına uçabiliyor.

Uçak, havada yakıt ikmali yapılmasıyla birlikte sınırsız menzile uçabiliyor. Cougar ve sikorsky tipi helikopterler, zırhlı araçlar, 32 tonu geçmeyen hafif tanklar bu uçakla taşınabiliyor.

Altay tankı, 6 landrover cip, 2 orta boy kargo kamyonu, 3 ZPT ve 2 Atak helikopteri, üzerinde araç, cihaz, malzeme yüklü halde tırlar ve gemi konteynerleri bu uçakla yüksek hızda görev yerlerine ulaştırılabiliyor.

Uçaktaki her şey otomatik. Kendi kendine uçabilen, inebilen A400M, yine kendi frenlemesini yapıp durabiliyor. Üstün koruma özelliğine sahip uçak, radar veya ısı güdümlü füzelere karşı ısı ve metal parçacıkları yayarak, kendini koruyabiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu