Felluce'de büyük operasyon

Felluce'de büyük operasyon


Irak ordusu Anbar eyaletinde aşiretlere bağlı silahlı gruplar ve Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolündeki Felluce’ye ‘Hesaplaşma’ adıyla geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Irak ordusu Felluce’nin güneydoğusundan kentin merkezine girmek için saldırıya geçti ama muhalif güçlerin sert direnişiyle karşılaştı.

Görgü şahitleri, Irak savaş uçakları ve helikopterlerinin varil bombalı saldırılarında 17 sivilin öldüğünü ve birçok evin zarar gördüğünü bildirdi.

Irak Savunma Bakanlığı da ordunun Felluce’de birçok noktada Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve destekçilerine karşı hava destekli geniş bir operasyon yürüttüğünü bildirdi.

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, İçişleri Bakanlığı'ndan unsurların da destek verdiği operasyon Secer, Fellahat, Naimiye, Camia ve Cisr Tuffaha bölgelerinde yoğunlaştı. Bakanlık açıklamasında Cisr Tuffaha’yı IŞİD militanlarının geçiş noktası olarak niteledi.

Irak Savunma Bakanlığı açıklamasında ordunun çok sayıda muhalifi öldürdüğünü, mühimmatlarına el koyduğunu ve operasyonun devam ettiğini ifade etti.

Felluce Hastanesi’nden kaynaklar AFP’ye kente yönelik bombardıman ve çatışmalarda ikisi çocuk 8 kişinin öldüğünü ve 9 kişinin yaralandığını söyledi.

Felluce’de aşiret liderlerinden Mahmud Zubai AFP’ye, kentin defalarca bombalandığını bildirdi.

Oy sayımı sürüyor

Irak’ta 30 Nisan’da yapılan seçimlerin ardından oy sayım işlemi devam ediyor.

Başbakan Nuri Maliki, Kanun Devleti koalisyonuyla birlikte seçimlerde Irak Parlamentosu'nun 328 sandalyesinin çoğunu almayı hedefliyor. Ancak uzmanlar, ülkede farklı siyasi aktörlerin hiçbirinin tek başına hükümeti kurmak için yeteli çoğunluğu kazanamayacağını öngörüyor.

Siyasi partiler seçimlerin kesin sonuçları daha açıklanmadan ülkede koalisyon kurabilmek için hazırlık sürecine girdiler.

2010'da yapılan seçimlerde ülkede dokuz ay boyunca hükümet kurulamamıştı.

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Anbar'da Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı terörle mücadele ettiklerini söylemiş ve bu konuda uluslararası camiadan destek istemişti.

Anbar’daki Sünni aşiretler ise temel haklarını talep ettiklerini ama taleplerine, Maliki’nin şiddetle karşılık verdiğini savunuyor.

Operasyonlar seçim sırasında durmuştu

Anbar’daki çatışmalar, Irak’ta Sünni Milletvekili Ahmed Alvani’nin 28 Aralık'ta tutuklanmasının ardından, eyaletin en büyük kenti Ramadi'de süren hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı alanın Irak ordusu tarafından basılmasıyla başlamıştı.

Bunun üzerine ayaklanan Sünni aşiretler ile Irak ordusu arasında Felluce ve Ramadi’de çatışmalar başladı.

Bölgede yaşanan otorite boşluğundan yararlanan Irak Şam İslam Devleti güçleri, Felluce ve Ramadi'de bazı bölgeleri elinde bulunduruyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu