Danıştay Başkanı'ndan bağımsızlık vurgusu

Danıştay Başkanı'ndan bağımsızlık vurgusu


Danıştay Başkanı Zerrin Güngör kuruluş yıldönümü töreninde konuştu, "Hakim bağımsızlığına dışarıdan yapılacak bir müdahalenin ne meşruiyeti, ne de uzun vadeli faydası olur" dedi.

Danıştay'ın kuruluşunun 146. yıldönümü başkent Ankara'da yapılan törenle kutlanıyor. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katılıyor. Kuruluş töreninde hükümete yönelik sert eleştirileriyle tepki çeken Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise törene katılmadı.

Törende konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de bağımsız yargı kavramını vurguladı.

Güngör şunları söyledi:

"2013 yılında Danıştay'ın 14 Dairesi'nde toplam 156 bin 375 dosya karara bağlandı. Makûl yargılama süresi konusunda arzulanan seviyeye ulaşamadık. Danıştay'da bekleyen dosya sayısı 190 bin 340. Yüksek mahkeme olarak karar sayısı ile değil, içtihatların hukuk oluşturma gücüyle anılmak istiyoruz.

Hukukun üstünlüğü, devletlerin uluslararası yükümlülüklere uymasını gerektirmektedir. Adil olmak önemli bir fazilettir. Ancak yargı mensupları için olmazsa olmaz gerekliliktir.

Kamu yararını elbette idare belirler, ancak kamu yararının hukuka uygun olup olmadığını yargı denetler.

Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar. Hakim bağımsızlığına dışarıdan yapılacak bir müdahalenin ne meşruiyeti, ne de uzun vadeli faydası olur.

Yargının değil, yargı kararlarının bilimsel ve teknik eleştirisine ihtiyaç bulunmaktadır. İşlem tesisi aşamasında özen göstermeyenlerin yargıyı kamu yararına engel oluyormuş gibi göstermeleri kabul edilmez.

Yargı kararlarına ve yargıçlara eleştiri getirilirken, yargı ve yargıçlar idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine sürekli engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Yargı sürecinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için bir taraftan yasama ve yürütme, yasal yetkilerini kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun kullanmalı, diğer taraftan yargıçlar da uygunsuz müdahalelerden kendilerini olabildiğince korumalıdır.

Yargı kararının eleştirisi ile yargı organının eleştirisi aynı anlam ve sonucu içermemektedir. Kimi zaman bu eleştiriler kararı aşarak, yargıyı eleştirmeye dönüşmektedir. Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu