Suriye halkının yanındayız

Suriye halkının yanındayız


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bütün Suriyeliler bilsin ki, Suriye halkının izzet ve onur mücadelesi başarıya ulaşıncaya kadar tüm imkanlarımızla yanların olmaya devam edeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye halkının yanında olmayı sürdüreceğini vurgulayarak, "Suriye Türkmenlerine giden yardım tırlarını durduruyorlar, her yerde aleyhimize yayın yapıyorlar. Herkes şunu bilsin ki, üzerimize ne kadar gelirlerse gelsinler, ne komplolar yaparlarsa yapsınlar, bütün Suriyeliler bilsin ki, Suriye halkının izzet ve onur mücadelesi başarıya ulaşıncaya kadar tüm imkanlarımızla yanların olmaya devam edeceğiz" dedi. 

Suriye Türkmen Genel Kurulu'na katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, nüfusunun 3,5 milyonu mülteci konumunda olan, 6,5 milyonu ise kendi ülkesinde yer değiştirmek zorunda kalmış olan Suriye'de, rejiminin dünyayla alay edercesine seçim hazırlıkları yapmasını eleştirdi. "İnsanların bırakın oy kullanmayı, başını sokacak evi yok, ne seçiminden bahsediyorsunuz" diyen Davutoğlu, Suriye halkının göstermelik bir seçim istemediğini söyledi. 

Her zorlu sınavın sonunda mutlaka zafer olduğunu anımsatan Davutoğlu, "Değil siyasi hayatımız, biyolojik hayatımız da söz konusu olsa, biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz, Suriye halkını ve Türkmenlerini yalnız bırakmayacağız. Ankara'da Suriye rejimini savunanların, yardımları engelleyenlerin adları, tarihe Suriye rejiminin zalimleriyle yan yana yazılacak" ifadelerini kullandı. 

- Cenevre-2 süreci-

Davutoğlu, Türkiye'nin diplomatik çabalarının artarak devam edeceğini belirtirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yaklaşık 3 ay önce aldığı 2139 saylı karara rağmen, rejimin Suriye'ye yardım tırlarının girmesine izin vermediğini kaydetti. Şu ana kadar sadece 78 yardım tırının Suriye'ye girebildiğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Kimyasal silah kullandılar, cezalandırılmadılar. Cenevre-2'de 'barışa hayır' dediler, cezalandırılmadılar. Şimdi de BMGK kararını uygulamıyorlar ve dünya yine sessiz. Şunu bilin ki ileride insanlık, Suriye halkının kahramanlığını, rejimin zulmünü ve dünyanın sessizliğini anlatacak. Nasıl BM Sekreteri Bosna'dan özür dilediyse, bir gün gelecek başka bir BM Sekreteri de Suriye halkından özür dileyecek."

-"Birlik olun"-

Davutoğlu, Suriye Türkmenlerine "Birlik, birlik, birlik. Birlik olun, ayrılmayın" çağrısında bulunurken, Suriye Türkmenlerinin arasına fitne sokmak isteyenlere izin vermemelerini istedi. Suriye Türkmenlerinden seslerini hem Türkiye'de hem de dünyada daha fazla duyurmalarını isteyen Davutoğlu, "Nasıl ülkenizi terk etmek zorunda kaldığınızı, nasıl bombalandığınızı anlatın, şehitlerinizi anlatın, kara vicdanlı insanlar sizlerin sesini duysun. Duymak istemeyen kulaklara da sesinizi duyurun" dedi. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Suriye Türkmenlerine giden yardım tırlarını durduruyorlar, her yerde aleyhimize yayın yapıyorlar. Herkes şunu bilsin ki, üzerimize ne kadar gelirlerse gelsinler, ne komplolar yaparlarsa yapsınlar, bütün Suriyeliler bilsin ki, Suriye halkının izzet ve onur mücadelesi başarıya ulaşıncaya kadar tüm imkanlarımızla yanların olmaya devam edeceğiz. Yaşasın Türkiye-Suriye dostluğu" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu