Sisi; Yolsuzluğu önce bize fısıldayın

Sisi; Yolsuzluğu önce bize fısıldayın


Mısır’da Cumhurbaşkanlığı adayı Abdulfettah Sisi gazete yöneticilerini 'ulusal güvenlik' konusunda uyardı: Örneğin yolsuzluk hakkında bilgiye sahipseniz, gazetelerde açığa vurmadan yetkililerce bilinmesini sağlayabilirsiniz.

3 Temmuz askeri darbesinin lideri Abdulfetah Sisi ülkenin önemli gazetelerinin yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Çok fazla özgürlüğün ulusal güvenliği tehlikeye sokacağını söyleyen Sisi, yayın yönetmenlerine halkta ‘korku ve şüphe’ oluşturmamaları uyarısı yaptı.

İnsanları Mısır devletini koruma ülküsü altında bir araya getirmelerini isteyen Sisi, “özgürlükler ve ulusal güvenlik arasında bir denge vardır” diye konuştu.

Sisi yayın yönetmenlerinden devlet kurumlarından büyük talepler için gazete sayfalarını baskı unsuru olarak kullanmamalarını ve yetkililere görevlerini yapmaları için zaman vermelerini istedi.

Sisi, “Örneğin yolsuzluk hakkında herhangi bir bilgiye sahipseniz bunu gidip yetkililerin kulağına fısıldamalısınız, yolsuzluğu gazetelerde açığa vurmadan da bunun yetkililerce bilinmesini sağlamak mümkün” dedi.

Laiklik vurgusu

Siyasal İslam konusuna da değinen Sisi, "Avrupalılar yüzyıllar önce din ile siyaseti birbirinden ayırdı. Mısır toplumunun büyük bir kısmı da siyasal İslam fikrine olumlu yaklaşmıyor" diye konuştu.

Sisi, ülkede tam bir demokrasi ortamının oluşması için 25 yıldan fazla süreye ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek,  "Sorunumuz, Batı ülkelerinde yüzyıllardır süren yerleşik demokrasi görüntüsünü istiyor olmamız. Bunu yaparak kendimize zulmediyoruz. Tam bir demokrasiye ulaşmamız 20-25 yıl belki de daha fazla zaman alabilir" dedi. 

Sisi salı günkü konuşmasında "Seçimi kazanırsam Müslüman Kardeşler artık Mısır'da var olmayacak" demişti.

Gazeteciler hapiste

3 Temmuz 2013’te Muhammed Mursi’yi görevinden uzaklaştıran darbenin ardından Mısır güvenlik güçleri Al Jazeera’nın Kahire’deki bürosunu başmış ve tüm malzemeye el koymuştu. Büronun malzemeleri hâlâ Mısır makamlarının elinde rehin olarak tutuluyor.

Darbenin ardından darbeye destek veren Mısır basını, ‘taraflı’ olduğu gerekçesiyle Al Jazeera’ye yönelik saldırı başlatmıştı.

Mısır’da şu anda Al Jazeera çalışanı toplam 4 gazeteci tutuklu. Gazeteciler Muhammed Fehmi, Bahir Muhammed ve Peter Greste 29 Aralık’tan bu yana gözaltında.

267 gündür hapiste olan ve açık grevinde 100 günü geride bırakan Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami hapse atıldığından beri doktor veya avukat yüzü görmediğini söyledi.

Mahkeme, Al Jazeera gazetecilerine terör örgütüne üye olma, destekleme ve yalan haber yayma suçlamasında bulunuyor. Gözaltında tutulan üç Al Jazeera gazetecisinin mahkemesi 15 Mayıs'a ertelenmişti.

En güçlü aday

26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sisi en güçlü aday olarak gösteriliyor.

Sisi seçimi kazanırsa, 1950'lerde Cemal Abdül Nasır ile başlayan asker kökenli cumhurbaşkanları dizisinin son halkası olacak.

İnsan hakları örgütleri, askeri idarenin bağımsız medya ve muhalefet üzerinde giderek artan bir baskı oluşturduğunu belirtiyor.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Mısır'da yaşanan çatışmalarda binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve Müslüman Kardeşler hareketinden yüzlerce kişi hakkında açılan davalardan idam kararları çıktı. Askeri yönetim Müslüman Kardeşleri terör örgütü olarak ilan etmiş durumda.

Ülkede en son mahkeme tarafından yargılanan 683 darbe karşıtına idam cezası verildi.

Kaynak: Al jazeera Türk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Saros harekete geçti: 18 Milyar dolar bağışladı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu