Müslümanlıkla alakası yok

Müslümanlıkla alakası yok


Nijerya'nın Ankara Büyükelçisi Ahmed Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini anlam yüklenmesini eleştirerek, "Hiçbir din masum insanların öldürülmesine müsaade etmez. Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok" dedi.

Nijerya'nın Ankara Büyükelçisi Ahmed Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini anlam yüklenmesini eleştirerek, "Hiçbir din masum insanların öldürülmesine müsaade etmez. Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok" dedi.

AA muhabirinin, Boko Haram örgütünün eylemleri ve son günlerde kaçırılan kız öğrenciler konularındaki sorularını yanıtlayan Abdulhamid, kaçırma olayını gerçekleştiren teröristlerin sadece Nijerya için değil, tüm dünya için tehlike arz ettiğini söyledi.

Uluslararası camianın terörle mücadelede ülkesine verdiği destekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Abdulhamid, "Nijerya hükümeti de bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Sadece ülkemizde değil, diğer ülkelere de askeri birlikler gönderiyoruz. Bu yüzden Boko Haram'la savaşma kapasitemizi sorgulayanları anlayamıyorum" diye konuştu.

Büyükeçli Abdulhamid, Boko Haram örgütünün eylemlerine dini bir anlam yüklenmesini de eleştirdi. Abdulhamid, "Yaptıklarının Müslümanlıkla bir alakası yok. Hiçbir din masum insanların öldürülmesine müsaade etmez" ifadelerini kullandı.

 

- "Nijerya'da din savaşı çıkarmak çok zor"

 

Kaçırma eylemini gerçekleştiren terörist grubun "imamları öldürdüğü, camileri ve kiliseleri yaktığına" dikkati çeken Abdulhamid, grubun amacının dini değerlerle bağdaştırılamayacağını vurguladı.

Abdulhamid, Nijerya'da Müslüman ve Hristiyan toplumun bir arada barış içinde yaşadığını ifade ederek, "Aynı ailede bile üç Müslüman iki Hristiyan bulmanız mümkün. Toplumumuzda insanlar dile getirmedikçe Müslüman mı Hristiyan mı bunu anlayamazsınız. Bu yüzden Nijerya'da din savaşı çıkarmak çok zor" değerlendirmesinde bulundu.

 

- "Uluslararası terör örgütlerinin taşeronu"

 

"Boko Haram örgütünden yakalanan bazı kişilerin Müslüman bile olmadığını" belirten Büyükelçi, bunların, uluslararası terör örgütlerinin bir ağı olduğunu ve yerel örgütleri taşeron olarak kullandıklarını söyledi.

Nijerya’da silahlı kişiler, Borno eyaletinin Chibok kentinde bir ortaokula 14 Nisan’da düzenledikleri baskında kız öğrencileri kaçırmıştı. Kızların sayısı konusunda çelişkili bilgiler verilirken, yerel yetkililer kaçırılan kızların sayısını 129 olarak açıklamıştı. Bazı aileler ise bu sayının 234 olduğunu söylüyor. Resmi rakamlara göre, kızlardan 73’ü hala kayıp. Olayın sorumluluğunu Boko Haram örgütü üstlenmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu