Türk katili Nazi duruşması yine ertelendi

Türk katili Nazi duruşması yine ertelendi


Almanya'nın Münih kentinde mahkeme, biri Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan örgütün tek sanığının duruşmasını sağlık sorunları sebebiyle ileri bir tarihe aldı.

Almanya'da 2000-2007 yıllarında sekizi Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılar gerçekleştirmek suçlamasıyla yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe'nin yargılandığı davanın duruşması yine ertelendi. 

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında söz alan Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Heer, müvekkilinin rahatsızlığından dolayı duruşmaya katılmak istemediğini ifade etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzel, Zschaepe'yi muayene eden mahkeme doktorunun, sanığın duruşmaya katılacak durumda olmadığı yönünde bir rapor vermiş olmasını gerekçe göstererek duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Beş kişi yargılanıyor

Zschaepe'nin rahatsızlanmasından dolayı salı ve çarşamba günü yapılan duruşmaya önce ara verilmiş, öğleden sonraki oturum da sanığın rahatsızlığının devam etmesi üzerine ertelenmişti.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde devam eden davada, NSU örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan dört kişi yargılanıyor.

İntiharlar açığa çıkardı

Aşırı sağcıların, sekiz Türk, bir Yunan ve bir polisin öldürülmesi olaylarına Alman güvenlik birimleri ve Anayasayı Koruma Dairesi’nin de karıştığı iddia edilmişti.

Öldürülen göçmenlerin hepsinin bakkal, çiçekçi ve kebapçı gibi küçük esnaf olması nedeniyle medyada ‘dönerci cinayetleri’ olarak bilinen olaylar ülkede yıllardır gizemini korurken dört Kasım günü 34 yaşındaki Uwe Böhnhardt ile 38 yaşındaki Uwe Mundlos'un intihar etmeleri üzerine cinayetlerin ardındaki örgüt açığa çıkmıştı.

Cevapsız sorular var

İkilinin yaşadığı hücre evinde yapılan aramalarda öldürülen polise ait tabanca ve diğer bazı eşyalara rastlanmıştı. Örgütün diğer üyesi Beate Zschape ise yaşadığı evi ateşe vererek teslim olmuştu. Zschape’nin evinde rastlanan DVD’lerde de örgütün işlediği cinayetlerin anlatıldığı tespit edilmişti.

'Terör hücresi' üyelerinin, iç istihbarat tarafından kullanılan muhbirlerle bağlantılı olduğu iddiaları soru işaretlerine yol açmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu