GÜNGİAD’dan ‘eyalet’ önerisi

GÜNGİAD’dan ‘eyalet’ önerisi


Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, merkezi yönetimin kentlerde daralma ve tıkanıklığa yol açtığını belirterek önerdiği ‘Denetimli Özerklik’e Osmanlı İmparatorluğu'ndaki eyalet sistemini örnek gösterdi.

“Diyarbakır hapşırdığında bölge nezle oluyor ise teşhis ve tedavinin merkezi de burası olmalıdır” diyen GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal merkezi hükümete çağrıda bulunarak, bir yıl ve pilot uygulama olarak ‘Denetimli Özerklik’ adını verdikleri eyalet sistemi benzeri bir uygulamaya geçilmesini istedi. 

Akbal düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Kosova Özel Temsilcisi Marti Ahtisaari’nin gündeme getirdiği ‘Denetimli Bağımsızlık’ önerisinden ilham aldıklarını belirtti. 

Diyarbakır, İstanbul ve Antalya gibi kendine has politik, ekonomik, sosyolojik, kültürel ve etnik özellikleri olan bazı kentler için önerilerinin önemli ve olumlu sonuçlar ortaya koyabileceğini belirten Akbal şunları söyledi:

“İstanbul 240 ülkenin 190’ından daha büyük bir önemli bir mega kentken, ekonomisini çeyreği büyüklüğündeki Ankara’nın idaresine bırakmak bu kente yapılan büyük haksızlıktır. Turizm gelirinin üçte birini üreten Antalya’nın da kendi turizm politikalarına yön verme hakkı var. Daha 1500’lü yılların başında, Yavuz Sultan Selim döneminde 6 eyaletli bir yerel yönetim uygulamasıyla başlayan sistem artarak 32 eyalete çıkmıştır. Bizim önerimiz de bu yöndedir.”

Önerilerinin kesinlikle resmi bir süreç öngörmediğini ve vesayet anlamı da taşımadığını belirten Akbal, ‘özerklik’ kavramının siyasal bir süreç olarak gündeme getirilmesinden çok Türkiye’nin daha pratik bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayacak, idari, ekonomik, sosyal ve siyasal bir süreç olarak tanımladı. 

Bölgedeki doğal kaynaklardan pay alınması konusundaki tutumun da, yerel yönetimlerin işlevlendirilmesi konusunda açık olan kapıların kapanmasına yol açacağını ifade eden GÜNGİAD Başkanı Akbal bir denetim mekanizması da önerdi.

“Denetimli özerklik” olarak nitelendirdiğimiz bu sürecin, ilgili tarafları temsil etmek üzere, “Akil insanlar” gibi toplum vicdanında karşılığı olan itibarlı ve yaygın bir şekilde kabul görecek bir komisyon tarafından denetlenebileceğini düşünüyoruz. Denetimin kriterleri, tarafların beklentilerine bağlı olarak geliştirilmelidir. Denetimli özerklik uygulamasıyla, Türkiye'nin bütünlüğünü esas alan, ancak yerel düzeyde gerek ekonomik, gerek idari açıdan daha pratik bir yönetim biçimini hedefleyen bir çerçeve çizilmelidir.”

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu