Kırgızistan, Avrasya Gümrük Birliği'ne katılmak istiyor

Kırgızistan, Avrasya Gümrük Birliği'ne katılmak istiyor


Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, ülkesinin Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu Avrasya Gümrük Birliği'ne üye olması gerektiğini söyledi. Öte yandan ülke ekonomisinin can damarı Dordoy Pazarı Sendikası yetkilileri de birliğe acil üye olunması çağrısı yaptı.

Moskova ve Astana'daki çalışma ziyaretinin adından Bişkek'te basın toplantısı düzenleyen Başbakan Coomart Otorbayev, Kırgızistan'ın Rusya ve Kazakistan ile ticaret hacminin birer milyar doları aştığını hatırlatarak, halkın refahını yükseltmek, ekonomiyi kalkındırmak ve Gümrük Birliği üyesi ülkelerle ticaret hacmini yükseltmek için Gümrük Birliği'ne üye olunmasının şart olduğuna işaret etti.

Hükümet olarak ülkeyi Gümrük Birliği'ne götürecek yol haritası üzerinde çalıştıklarını kaydeden Otorbayev, yol haritasını mayıs ayı sonunda Gümrük Birliği üye ülkeleri tarafından kabul görmesi halinde meclisin onayına sunacaklarını ifade etti. Otorbayev, birliğe üyelik süreci ile ilgili olarak, halkın ve meclisin yol haritasının kabul edilmesi durumunda bir yıl sonra birliğin resmi üyesi olabileceklerini kaydetti.

Birliğin siyasi olmadığını ifade eden Otorbayev, Kırgızistan ekonomisinin büyüdüğünü ve bu nedenle sınırlarında ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirtirken, "İşadamlarımız, Çin'den Gümrük Birliği'ne mal sokmak için iki defa gümrük vergisi ödüyor. Biri Kırgız-Çin sınırında, ikincisi Kırgız-Kazak sınırında. Önceden sadece Kırgız-Çin sınırında vergi ödeniyordu" dedi.

Bu arada, Bişkek'teki en büyük açık pazarlardan olan Dordoy Pazarı Sendikası yetkilileri, düzenledikleri basın toplantıda, Kazakistan'ın mallarını kabul etmediğini, bu nedenle binlerce iş sahibinin iflasın eşiğinde olduğunu bildirerek, hükümetten birliğe acil girmesini istedi. Sendika yetkilileri, aksi taktirde gösteriye çıkacakları uyarısı yaptı.

Kazakistan'ın güneyindeki Almatı ve Jambul eyaletlerinde yaşayan vatandaşlar özellikle, kırtasiye, otomobil parçaları, tamirat, inşaat malzemeleri ve ürünleri, kıyafet ve temel gıda ürünlerin ucuzluğu nedeniyle bugüne kadar Kırgızistan'daki pazarları tercih ediyordu. Ancak son iki yıldır Kazakistan'ın gümrük kapılarında yolcu ve mal geçişlerinin kontrolleri ağırlaştırılması üzerine iki gümrük kapısında Çin'den gelen ve Kırgızistan'da üretildiği ifade edilen malların az miktarda olsa dahi Kazakistan'a sokulmasına izin verilmiyor.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu