İTÜ’lü gençlerin 'Altınay'ı Mars Çölü'nde yarışacak!

İTÜ’lü gençlerin 'Altınay'ı Mars Çölü'nde yarışacak!


İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan “İTÜ Rover Takımı” 1-3 Haziran tarihleri arasında ABD'de yapılacak University Rover Challenge ( URC- Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışması ) final yarışmasına katılma hakkını kazandı. ABD başta olmak üzere dünyanın 7 ülkesinden finale kalan öğrenciler tasarlayıp, geliştirdikleri geleceğin yeni nesil araçlarını UTAH eyaletindeki Mars Çölü’nde yarıştıracaklar.

Dünyanın en önemli üniversiteler arası bilim etkinliklerinden birisi sayılan URC’ye katılmayı başaran ilk Türk ekibi olan İTÜ Rover Takımına ALTINAY Grubunun Havacılık ve İleri Teknolojiler şirketi sponsor oldu. ALTINAY, maddi  desteğin yanı sıra pil, haberleşme, mekanik ve otonom sürüş gibi alanlarda da öğrencilere teknik bilgi paylaşımında bulundu. ALTINAY ticari bir kuruluş olmasının yanında, ülkemizin özellikle savunma sanayi gibi kritik alanlarda milli ve yerli teknolojinin oluşturulması için kurumsal sorumluluk anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 27 yıldır ülkemizin vizyon ve hedeflerine ulaşılmasına katkı veren ALTINAY, ulusal savunmamızın ihtiyaçlarını karşılayan ABD, Almanya gibi ileri teknolojiye sahip ülkelerden gelen ve dünya çapında bilinen yüzyıllık küresel firmalarla rekabet etmektedir.

Millileştirme çabalarının son derece önem kazandığı günümüzde ülkemizin geleceğinin inşası noktasında İTÜ ve diğer üniversitelerde yetişen gençlerimiz, Türkiye için önemli bir insan kaynağını oluşturmaktadır. Gerek teknoloji gerekse insan kaynağı açısından her zaman ülkemizin imkanlarıyla çalışmalarını sürdüren ALTINAY önümüzdeki dönemlerde de Türk gençlerinin daha emin ve güvenli adımlarla ilerlemeleri için öğrencilere  destek vermeye devam edecektir.

Bu yıl URC’ye rekor bir katılımla 13 ülkeden 82 takımın başvurdu. İTÜ’lü gençlerin tasarladıkları ve “ALTINAY Mars Kaşifi” olarak adlandırdıkları araç, dünyanın teknolojik olarak önde gelen birçok ülkesinden gelen tasarımları geride bırakarak 7 farklı ülkeden gelen 36 takım arasında finale adlarını yazdırmayı başardılar. Finale katılmanın bile başlı başına bir başarı sayıldığı URC 1-3 Haziran tarihleri arasında, kızıl gezegene benzer zemine sahip ve ABD’de özellikle uzayda kullanılması düşünülen yeni geliştirilmiş araçların denenmelerinin de yapıldığı “Mars Çöl Araştırma Merkezi“nde gerçekleştirilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu