Muhalifler ABD’den silah istedi

Muhalifler ABD’den silah istedi


ABD’de bulunan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba, Washington yönetiminden Esed rejimiyle mücadele etmek için ‘etkili ve tesirli’ silah talep etti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Carba kendilerine resmi diplomatik misyon açma hakkı veren ABD'de konuştu. Carba, “Rejimin hava güçleriyle ve varil bombalarıyla sıkıntılar yaşıyoruz. Bu bizim hayatımızı kabusa çeviriyor. Bu nedenle biz rejimin hava gücünü etkisiz duruma getirmek için silah istiyoruz” dedi.

SMDK Başkanı Carba, ilk kez geldiği Washington temasları kapsamında ABD Barış Enstitüsü’nde “Suriye Devrimi’nin Geleceği” başlıklı konferansta konuştu. Suriye’de dördüncü yılına giren savaşta, bugüne kadar yaklaşık 10 milyon kişinin yerlerinden edildiğini, 200 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve on binlerce insanın yaralandığını anlatan Carba, ülkedeki şiddettin her geçen gün arttığına vurgu yaptı.

Carba, “Suriye’de çok büyük insanlık trajedisi yaşanıyor ve bu durum her geçen gün daha da kötüleşiyor” diye konuştu.

Esed’in kendilerini de terörist olarak adlandırdığını hatırlatan Carba şöyle devam etti:

“Biz terörist değil, Suriyeliyiz. Terörist, kendi halkının bebeklerini öldüren Esed’tir. Terörizm Esed’in birinci elden ürettiği bir şey. Amerikalılar bunu Irak’ta çok iyi gördü. El Kaide şimdi Suriye’de Esed rejiminden dolayı ortaya çıktı. Esed ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında büyük bir işbirliği var. Ancak bunun yanında Suriye’de halkı her gün sistematik bir şekilde öldüren terör organizasyonu var; Hizbullah. İran tarafından desteklenen Hizbullah.”

‘Nusra’ya mesafeliyiz’

Nusra Cephesi’ne de en başından beri mesafeli durduklarını, bu grubu tanımadıklarını ifade eden Carba, Suriye’deki radikal unsurlar ve El Kaide ile her zaman mücadele içinde olduklarının söyledi.

Carba, “Biz El Kaide ideolojisine karşıyız, bu konuda çok samimiyiz. El Kaide, Suriye’ye birçok sorunu da beraberinde getirdi. Biz El Kaide ile ilgisi olan tüm gruplara karşı bir koalisyonun içerisinde bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

‘Humus’u kaybetmek dünyanın sonu değil’

Carba, son günlerde Humus’ta yaşanan olaylara da değindi. Humus’un muhalifler için bir sembol şehir olduğunu vurgulayan Carba, Humus’ta olan muhaliflerin çok sıkı bir kuşatmaya maruz kaldığını, ilaç ve gıda ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını dile getirdi.

“Humus’ta olanların diğer şehirlerde olması çok zor” diyen Carba, “Bu dünyanın sonu değil. Ancak Humus bizim için çok önemli. Muhaliflerin azmi, kararlılığı açısından önemli. Bu, bir şehri kazanmak veya kaybetme meselesi değil. Bu tüm bir savaşın parçası” diye konuştu.

Carba, Humus’un kontrolünü kaybetseler de kıyıda muhaliflerin yeni yerler kazandığını bildirdi.

‘Etkili ve tesirli silahlara ihtiyacımız var’

Suriye’nin Esed rejiminden en kısa zamanda kurtulması halinde, ülkenin sorunlarının yüzde 75’inin de sona ereceğini belirten Carba, rejimi yenmek için silahlara ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Esed rejiminin hava güçleriyle mücadele etmek için Batı’dan silah isteğinde bulunan Carba, şunları söyledi:

“Biz Batı’dan, ABD’den ve Doğu’dan onların bizim ülkemize oğullarını göndermesini istemiyoruz. Biz, hiçbir Amerikalının Afganistan’da ve Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de ölmesini istemiyoruz. Bunu biz hiçbir zaman istemedik. ABD’li savaş gemilerinin Suriye limanlarına gelmesini hiçbir zaman istemedik. ABD’nin bizi siyasi olarak hem BM Güvenlik Konseyi’nde olsun hem diğer platformlarda desteklemesinden memnuniyet duyuyoruz. Rusya’nın devam eden vetolarına rağmen ABD, bizi her zaman BM’de herhangi bir tasarıda destekledi. İnsani dram açısından da ABD birçok şey yaptı. Bu noktada bizi desteklemeye devam edeceklerini de düşünüyorum. Ancak rejimin hava güçleriyle ve varil bombalarıyla sıkıntılar yaşıyoruz. Bu bizim hayatımızı kâbusa çeviriyor. Bu nedenle biz rejimin hava gücünü etkisiz duruma getirmek için silah istiyoruz. Biz çok sayıda silah istemediğimizi daha önce de ifade ettik. Bizim etkili ve tesirli silahlara ihtiyacımız var.”

ABD'den muhaliflere resmi statü

Carba, 14 Mayıs'a kadar sürecek Washington temasları kapsamında aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Kongre üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yetkiliyle bir araya gelecek. 

Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı, SMDK'nın ülkede resmi olmayan irtibat bürosunun statüsünün değiştirilerek resmi diplomatik misyon açmalarının onaylandığını duyurmuştu.

Obama yönetimi, Aralık 2012’de SMDK’yı Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanımıştı. Yeni ofis büyükelçilik statüsünde olmayacak, ancak ABD yasası altında ‘yabancı misyon’ olarak nitelendirilecek.

Statü artırımı büyük ölçüde sembolik olsa da, dışişleri yetkilileri, bunun muhaliflerin bir süredir önemli isteklerinden biri olduğunu belirterek, yeni statünün muhaliflere Washington’da daha güçlü bir mevcudiyet ve güvenilirlik sağlayacağını vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu