Vatikan cinsel istismardan 848 papazı meslekten attı

Vatikan cinsel istismardan 848 papazı meslekten attı


Vatikan, son 10 yılda çocuk istismarı vakalarından dolayı yüzlerce papazı meslekten men ettiğini ve binlercesini cezalandırdığını açıkladı. Vatikan Birleşmiş Milletler panelinde kiliseyi sarsan skandalın peşinden gitme sözü verdi.

Birleşmiş Milletler'in İşkence Karşıtı Komitesi'ne yapılan açıklamalarda bir Vatikan delegesi, çocuk istismarı yaptığı tespit edilen din adamlarını koruma uygulamasını durdurduklarını ve kurbanlara maddi tazminat verdiklerini açıkladı. Vatikan, geçmişte suçlu din adamlarını farklı kiliselere tayin ediyordu ve bu uygulama yoğun bir şekilde eleştiriliyordu.

Vatikan'ın Cenevre Büyükelçisi Başpiskopos Silvano Tomasi, işkenceyi önleme anlaşmasının Kilise tarafından nasıl uygulandığını izleme toplantısının ikinci günü sırasında Birleşmiş Milletler paneli üyelerine, "(Katolik Kilisesi'nde) cezadan muaf tutulma iklimi yok. Evi tamamen temizlemeye ve istismarların tekrarlanmamasına yönelik bir kararlılık var," ifadesinde bulundu.

Başpiskopos ilk kez çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar sonucu meslekten çıkarılan din adamlarının verilerini açıkladı. Başpiskopos Tomasi, Vatikan'ın 2004 ve 2013 yılları arasında 848 papazı meslekten atıldığını, 2,572'sinin ise ömür boyu pişmanlık ve dua gibi cezalara çarptırıldığını belirtti. Tomasi cinsel istismar suçlarının çoğunluğunun 1950 ile 1980'ler arasında işlendiğini ekledi.

Veriler 2012 yılında 70, geçen sene ise 43 papazın meslekten çıkarıldığını, 2012'de 348, geçen sene ise 358 din adamının farklı şekillerde cezalandırıldığını gösterdi.

Vatikan yetkilisi panel üyelerine, Kilise'nin cinsel istismar suçundan cezalandırılmış din adamlarını çocuklarla iletişimlerinin olmayacağı yerlere sürme kararını aldığını açıkladı.

Başpiskopos Tomasi Vatikan'ın politikasının "inandırıcı suçlamalara" maruz kalan din adamları bulundukları ülkenin resmi yetkililerine bildirilmesi ve kurbanın da tazmin edilmesi olduğunu söyledi. Kurbanlar geçmişte Vatikan'ın kilise yetkililerini istismar suçlarının ihbarına yeterince zorlamadığını iddia etmişlerdi.

Papa Francis'in yeni kurduğu Papalık Çocukları Koruma Komisyonu'nun üyeleri hafta sonunda, piskoposların veya papazların üstünde çalışan diğer yetkililerin, altlarında çalışan papazların cinsel istismara bulaşmaları veya suçlarını tekrarlarlamaları halinde onları engelleyememekten sorumlu tutulacaklarını belirtti.

Şubat ayında Birleşmiş Milletler'in Çocuk Hakları Komitesi, Vatikan'ı cinsel istismara maruz kalmış kurbanları korumaktan ziyade sayıları "onbinleri" bulan istismarcı din adamlarını koruduğundan dolayı eleştirmişti.

Salı günü kaç din adamının meslekten men edildiğine dair açıklama bazı kurban gruplarını tatmin etmedi. Din adamları tarafından cinsel istismara uğrayan kurban ve yakınlarının kurduğu SNAP'in ABD yöneticisi David Clohessy, "Ailelerin istediği çocuklara cinsel tacizde bulunan bu din adamlarının isimlerinin ve nerede olduklarının açıklanması," şeklinde görüş bildirdi.

Kilise'nin cinsel suçlara karşı mücadelesinde "bir eşiğin aşıldığını" söyleyen Başpiskopos Tomasi tazminatların önemli görüldüğünü ifade etti. "Kurbanlara yardım etmek onları tekrar normal hayatlarına döndürebilmek için ciddi bir çaba var," dedi.

Başpiskopos, ABD'deki Katolik Kilisesi'nin 1950'den beri kurban ve yakınlarına 2.5 milyar dolar tazminat ödediğini açıkladı. Bu tazminatın 74 milyon doları psikolojik tedaviler, 47 milyon doları da davalar ve tıbbi harcamalar için ödendiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler'in komitesi son gözlemlerini 23 Mayıs'ta açıklayacak. Bunlar yasal olarak bağlayıcı olmasa da, işkenceyi önleme anlaşmasını imzalayan devletlerin gözlemleri dikkate alması ve tavsiyeleri yürürlüğe koyması bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu