TIR'ları arayanlara müebbet talebi

TIR'ları arayanlara müebbet talebi


Adana'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin soruşturmada, 13 asker hakkında casusluk suçlamasıyla dava açıldı. Şüpheli askerler için müebbet hapis cezası isteniyor.

17 Aralık darbe girişimini takip eden eylemlerden biri olan Suriye yardım tırlarının davasında bugün bazı önemli kararlar çıktı. Adana'daki TIR krizinde kamu davası açılmıştı. Soruşturma sonucunda TIR'ların aramasıyla yaşanan krizde adı geçen 13 asker için müebbet hapis cezası isteniyor. Şüpheli askerler, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" ile "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla casusluk yapmak"la suçlanıyor.

"Uydurma suç, yasa dışı dinleme, mizansen ihbar..."

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı 19 Ocak'ta Adana-Gaziantep otoyolunda Ceyhan ilçesindeki Sirkeli doğu gişelerinde MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin ihbarı yapan şüphelilerle ilgili soruşturmanın tamamlandığı açıkladı. Başsavcılık, şüphelilerin Adana ve Ankara İl Jandarma komutanlıkları istihbarat şube müdürlüklerinde görevli 13 askeri personel olduğunu belirtti. 

Başsavcılığın açıklamasındaki iddialara göre; MİT'e ait faaliyetle ilgili görevlendirilen MİT mensuplarının önceden cep telefonu, kimlik ve adres bilgileri casusluk amacıyla ele geçirildi. Uydurma bir suç iddiasıyla ilgili kişiler hakkında mahkemeden önleme dinlemesi kararı alındı. MİT mensupları yasa dışı dinlendi ve söz konusu MİT faaliyetinin ayrıntıları öğrenilip bir mizansen çerçevesinde Adana İl Jandarma Komutanlığı'na önceden haber verildi.

Açıklamada, "Sonradan mizansene uygun ihbar yapıldığı ve MİT tırlarının buna dayanılarak durdurulduğu ve söz konusu olayın gerçekleştirildiği tüm soruşturma kapsamından anlaşılmıştır" denildi. 

'Üç asker için kovuşyurmaya yer yok'

Üç asker hakkında da aynı suçlardan dolayı delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

Daha önce tutuklanan 2 asker Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından avukatların itirazı üzerine serbest bırakılmıştı. 

İçinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddia edilen üç TIR, 19 Ocak’ta Savcı Aziz Takçı’nın talimatıyla jandarma ekipleri tarafından Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Ceyhan gişelerinde durdurulup arandı. 

Erdoğan Cemaat'i suçlamıştı

Ardından TIR’daki malzemelerle ilgili tutanak da hazırlanırken, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve bazı MİT görevlilerinin devreye girmesiyle TIR'ların yoluna devam etmesi sağlandı. 

Başbakan Erdoğan, TIR’ların Türkmenlere yardım taşıdığını belirterek, bu kriz nedeniyle Cemaat'i işaret etmiş, arama yaptıran savcıyı ihanetle suçlamıştı.

Olayın ardından, Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanmış, arama emrini veren Savcı Aziz Takçı'nın ise yetkileri alınmıştı.
TIR’ları durduran Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay da görevden alınmış, arama ile ilgili olarak da 'casusluk soruşturması' açılmıştı.

Adana merkezli Cemaat-Hükümet krizinde bir başka gerilimde de Adana'da yasadışı dinleme iddialarına adı karışan 9 polise dava açılmıştı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu