Bülent Yıldırım : İsrail'de sorulanlar burada da soruldu

Bülent Yıldırım : İsrail'de sorulanlar burada da soruldu


Selam örgütü soruşturmasında şüphelilerin ifadeleri alınmaya devam ediyor. Son olarak 'Umut Davası’nda 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Abdülhamit Çelik ile İHH Başkanı Bülent Yıldırım ifade verdi.

Kamuoyunda ‘Selam örgütü soruşturması’ olarak bilinen Tevhid-i Selam (Kudüs Ordusu)’ soruşturması yeni savcı tarafından sil baştan ele alındı. Dosyada yer alan şüpheliler ifadeye çağrılmaya başlandı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan, iki kişinin daha ifadesini aldı. Savcı Fidan ilk olarak kamuoyunda ‘Umut davası’ olarak bilinen Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olaylarını da kapsayan davada 6 yıl 3 ay ceza alan Abdülhamit Çelik’in ifadesini aldı.

Çelik’in ardından İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım’ı sorguladı. Yıldırım yaklaşık iki saat ifade verdi. Yıldırım ifade verdikten sonra açıklama yaptı.

'İsrail’de sorulanlar burada da soruldu'

Selam ve Tevhid örgütü hakkındaki açılan dosyayla ilgili ifade verdiğini belirten Yıldırım, "Ben de merak ediyordum bizi hangi konuda bu dosyaya dahil etmişler. Burada bu meseleyi öğrendiğimizde doğrusu bu dosyayı hazırlayanlar hakkında hiç bir iyi niyetli düşüncem kalmadı. Çünkü İsrail’in bize sormuş olduğu sorular üzerine benzerliklerle bir dosya hazırlamışlar. İsrail bize, 'Tayyip Erdoğan ve Ahmedinejat ile Nasrallah ile hangi hukuk var, aralarında bir ilişki var mı?' diye sormuştu. Bir de 'Selam örgütünü biliyor musunuz?' diye sormuştu. Biz tabii o gün anlamamıştık. O gün İsrail’de var olan bir dosyanın bugün buraya yansıdığını görmüş olduk"diye konuştu.

Delil olarak telefon konuşmalarının dosyada olduğunu belirten Yıldırım, "Dosyayı incelediğimizde gerçekten üzüldüm. Çünkü Suriye’deki esir değiş tokuşu sırasında yapmış olduğum konuşmaları delil olarak ortaya koymuşlar. Nedir bu konuşmalar? 48 tane İranlının bırakılması karşılığında 2 bin 130 Suriyeli muhalifin cezaevlerinden ve işkencelerden kurtulması için yaptığımız karşılıklı pazarlıklar delil olarak sunulmuş. Yani cezaevlerinde tecavüze uğramış, işkence görmüş kadınların kurtarılması için yaptığım bütün görüşmeler dosyaya delil olarak sunulmuş. Dosyada konuştuğum kişilerin biri İranlıymış. Zaten esirler İranlı esirler olduğu için İranlılarla konuşacağım, uzaydan gelen biriyle mi konuşacağım" dedi.

Soruşturma dosyasını bu şekilde hazırlayanları ‘alçak’ olarak ilan ettiğini belirten Bülent Yıldırım, "Bu dosyadan bizi yargılamak isteyenlere herhangi bir ekmek çıkmaz arkadaşlar. 3 yıllık bir dinleme olmuş ama dosyaya sadece delil olarak sunabildikleri 2012 yılındaki bu esirlerin çıkma anında İranlılarla yapmış olduğum telefon görüşmeleri. Bu da zaten bütün dünyanın bilgisi dahilinde olan bir şey" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu