‘Sığınmacı sayısı 4,1 milyonu bulabilir’

‘Sığınmacı sayısı 4,1 milyonu bulabilir’


BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, yıl sonuna kadar Suriyeli sığınmacı sayısının yaklaşık 4,1 milyon olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guerres, Suriyeli sığınmacılar için çabalarını sürdürdüklerini söyledi. Guterres, "Yıl sonuna kadar Suriyeli sığınmacı sayısının yaklaşık 4,1 milyona yükseleceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Tahminlere göre, yardım için başvurmayan 3 milyondan fazla Suriyeli'nin başka ülkelerde yaşamlarını sürdürdüğüne de dikkati çeken Guterres, ülke içinde yerinden edilen 6,5 milyon insanla birlikte ülke nüfusunun neredeyse tamamının yerinden olduğunu söyledi.

Sığınmacılar için çabalarını yoğun biçimde sürdürdüklerini ifade eden Guterres, "Yıl sonuna kadar Suriyeli sığınmacı sayısının yaklaşık 4,1 milyona yükseleceğini tahmin ediyoruz" dedi.

‘Yardım ihtiyacının yüzde 22’si karşılandı’

Suriye'ye komşu ülkelerde şu anda yaklaşık 2,6 milyon kayıtlı Suriyeli sığınmacı bulunduğunu ifade eden Guterres, Suriye kriziyle ilgili operasyonlar için 1,6 milyar dolara ihtiyaç duyduklarını, bunun ancak yüzde 22'sini alabildiklerini kaydetti.

‘Sığınmacılar kaldıkları ülkenin kurallarına uymalı’

Ürdün'deki Zaatari kampında çıkan olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu da dile getiren Guterres, sığınmacıların sığındıkları ülkelerin kanunlarına uyması gerektiğini belirtti. 

Bu tip olayların tekrarlanmayacağını düşündüğünü ifade eden Guterres, "Suriye krizinin komşu ülkelerin ekonomileri ve toplumları üzerinde dramatik bir etkisi var" dedi.

Bölgede gerilimi ateşlemenin çok kolay olduğuna işaret eden Guterres, sığınmacıların ve onları misafir eden ülkelerin desteklenmesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

BM Zaatari kampı için ‘alarmda’

Pazar günü, 110 bin sığınmacının kaldığı Zaatari kampına kayıtsız olarak girmeye çalışan Suriyeli bir grubun güvenlik birimlerine taşlarla saldırdığı ileri sürülmüş, çıkan arbede sonucu bir Suriyeli sığınmacı hayatını kaybetmiş, üçü sığınmacı 25 kişi yaralanmıştı. 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği pazartesi günü ayrıca, Ürdün polisinin göstericilere karşı göz yaşartıcı gazın yanı sıra ateşli silah kullandığına dair de bilgiler alındığını ve konuyla ilgili alarma geçtiklerini bildirmişti.

Açıklamada, Zaatari kampında sakin bir ortamın sağlanması için geçtiğimiz aylarda yoğun çaba harcandığı belirtilirken, kamptaki mültecilere de ‘Ürdün yasalarına saygılı olun’ çağrısı yapıldı.

Ürdün'ün kuzeyinde yer alan Zaatari kampı, 2012 yılından bu yana 600 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.

Suriye ile 375 kilometre sınırı olan Ürdün'de 600 bini Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 1 milyon 300 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu