'Suriye sınırında 74 Türk öldü'

'Suriye sınırında 74 Türk öldü'


Davutoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Suriye tarafından seken mermiler, Suriye bağlantılı terör saldırıları ve yasadışı sınır geçiş girişimlerinde 377 vatandaş yaralandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu bilgiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Mardin'in Nusaybin ilçesinin Suriye sınırında yapımı süren duvara ilişkin yazılı soru önergesini yanıtlarken verdi. 

Davutoğlu öncelikle hudut birliklerinin personel, silah, ilave teçhizat, malzeme ve zırhlı araç, gece-gündüz görüş sistemleri ve termal kameralar ile takviye edildiğini söyledi:

"Suriye sınırında fiziki güvenlik sisteminin güçlendirilmesi kapsamında, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, yatık mermi yollu silahların etkilerinden korumak, sınıra yakın okul, karakol, hastane gibi yerlerin emniyetini sağlamak, kaçakçıların yoğun olarak kullandıkları yerlerde kaçakçılığı ve olabilecek çatışmalarda kayıpları önlemek, hudut hattında mayın tarlalarının bulunduğu yerlerde vatandaşların mayınlı araziye yanlışlıkla girmesine ve zarar görmesine engel olmak maksatlarıyla tel örgü inşası dahil gerekli tüm tedbirler ise ilgili kurumlarımızla eşgüdüm halinde alınmaktadır."

11 Mayıs 2013’te Türkiye’nin Suriye sınırındaki Hatay ilinin Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki araç eşzamanlı olarak patlamış, 52 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi yaralanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu