Bank Asya büyük oranda bir güç kaybetti

Bank Asya büyük oranda bir güç kaybetti


Gülen Hareketi'nin bankası" olarak bilinen Bank Asya ASYAB.IS -0.61% 'dan ilk çeyrekte 4,5 milyar liralık mevduat çıkışı yaşanırken, kredilerde ve karlılıkta düşüş görüldü.

Şirketten borsaya gönderilen 2014 ilk çeyrek finansal sonuçlara göre bankanın toplam mevduatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında gerileyerek 14 milyar liraya indi. Toplam krediler ise yüzde 18 oranında düşerek 16,8 milyar lira düzeyine geriledi Gelişmeler bankanın karlılığına olumsuz yansıdı. Bankanın karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında gerileyerek 40,8 milyar lira oldu. Piyasa beklentisi bankanın 36 milyon lira kar açıklayacağı yönündeydi.

17 Aralık Operasyonu sonrasında Gülen Hareketi ile AKP hükümeti arasındaki tansiyonun zirveye çıkması sonrasında bazı kamu kurumlarının Banka Asya'daki mevduatlarını çektikleri iddia edilmişti. Mevduat çekenler arasında Türk Hava Yolları da (THY) yer almış, şirket bunu doğrulamıştı.

Deniz Yatırım Analisti Sadrettin Bağcı, bankanın mevduatlarının dörtte birini kaybettiğine dikkat çekerken, likidite yönetimi açısından yönetimin başarılı olduğunu kaydetti. Bağcı, "Bankadan mevduatlarda önemli bir çıkış görüldü. Ancak buna rağmen likidite yönetiminin başarılı olduğu görülüyor. Haftalık likidite rasyosu yüzde 133, aylık rasyo ise yüzde 105 düzeyinde. Burada likidite açısından kritik oran yüzde 100'dür" değerlendirmesinde bulundu. Bağcı, Bank Asya'nın son 2-3 yıldır yeniden yapılanma sürecinde olduğunu, bunun bu yılda devam ettiğini belirterek, "Bu yıl Bank Asya için zor geçecek. Ancak en azından şimdilik likidite ve sermaye açısından başarılı bir çeyrek geride kaldı diyebiliriz" yorumunu yaptı.

Kredilerdeki sert düşüşün etkisiyle bankanın Tier 1 sermaye yeterlilik rasyosu 1,75 puan artarak yüzde 13,1'e yükseldi.

Banka, siyasi arenada artan gerginliğin etkisi ile zor günler geçirirken, Katarlı Qatar Islamic Bank (QIB) ile Mart'ta stratejik ortaklık için masaya oturduğunu açıkladı. 1,5 milyar lira piyasa değerine sahip Bank Asya'nın Katarlılarla görüşmelerin hala sürdüğü belirtiliyor.

Banka Asya, finansal sonuçlara ilişkin henüz bir değerlendirme yapmadı.

Borsada Banka Asya hisseleri oldukça dalgalı ve sert bir seyir izledi. 17 Aralık sonrasın hisselerde sert düşüş gözlenirken 4 Şubat'ta operasyon öncesinde göre yüzde 50'ye yakın değer kaybederek yılın en düşük seviyesine indi. Buna karşın QIB ile ortaklık pazarlığının duyurulması ile hisseler hızla yükseldi ve 21 Mart-5 Mayıs tarihleri arasında yüzde 54 değer kazandı. Bankanın hisseleri bugün yılbaşına göre yüzde 13 primli işlem görüyor.

 

WSJ Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu