Yarım milyon insan aç kalabilir

Yarım milyon insan aç kalabilir


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Güney Sudan'da çatışmaların durmaması halinde yarım milyon insan bir aydan kısa bir süre içinde açlık sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Güney Sudan’da çatışan tarafların liderleri, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve görevine son verilen eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar’ın, savaşı sona erdirmek için 9 Mayıs'ta bir araya gelmelerini beklediğini söyledi.

Temaslarda bulunmak üzere Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya gelen Ban, basın toplantısı düzenledi.

Ban, Etiyopya Başbakanı Haile Mariam Desalegna tarafından 9 Mayıs’ta Adis Ababa’da yapılacak barış görüşmelerine  davet edilen Kiir’in, kendisine vaktinde burada olacağını ilettiğini belirtti.

Machar'a telefonla ulaşamadığını söyleyerek basın toplantısından kısa bir süre için ayrılan Ban, geri döndüğünde, "Machar ile de şimdi görüştüm. Kendisi şu an uzak bir bölgede bulunuyor  ve vaktinde Etiyopya’da olmaya çalışacak" dedi.

Siyasi liderlere mesajının basitçe, barış için birlikte çalışmaları olduğunu belirten Ban, ülke liderlerinin krizin ana nedenlerini çabucak ele almalarının şart olduğunu kaydetti. Savaşı sona erdirmek için "hesap verme mecburiyeti" ilkesinin taraflarca kabul edilmesinin  önemini vurgulayan Ban, "Her iki siyasi taraf farklılıklarını bir tarafa bırakmak ve derhal uzlaşmak için çalışmak zorundadır" ifadesini kullandı. Ban, BM ve bölgedeki ortaklarının da Güney Sudan’da barışı sağlamak için birlikte çalıştıklarını dile getirdi.

 Konuşmasında, dünyanın bu en genç ülkesinde süregiden ihtilafın ciddi insani etkisi olabileceği uyarısında bulunan Ban, "Çatışmanın durmaması halinde yarım milyon insan bir aydan kısa bir süre içinde açlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir" ifadesini kullandı. 

Adis Ababa’daki barış görüşmeleri, ihtilafın başladığı Aralık 2013’ten beri Kiir ve Machar’ın bir araya geleceği ilk toplantı olması bakımından önem taşıyor.

Taraflar arasındaki ihtilaf, Kiir’in Machar’ı kendi rejimi devirmek için başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ortaya çıkmıştı.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK İdlib’e saldırı hazırlığında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Diktatör Trump'a karşı omuz omuza

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu