Sabotajlar petrol akışını durdurdu

Sabotajlar petrol akışını durdurdu


Terör gruplarının sabotajları nedeniyle Kerkük-Ceyhan Boru Hattı'yla Türkiye'ye iki aydır petrol gönderimi yapılamıyor.

Terör gruplarının sabotajları nedeniyle Kerkük-Ceyhan Boru Hattı'yla Türkiye'ye iki aydır petrol gönderiminin yapılamadığı bildirildi. 

Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Başkan Yardımcısı Necat Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada terör gruplarının, boru hattına yönelik saldırıları nedeniyle petrol sevkiyatı yapılamadığını söyledi. 

Musul'un Ayın El-Cahış bölgesinden geçen boru hattının, iki ay önce terörist gruplarca tahrip edildiğini aktaran Hüseyin, "Kuzey Petrol Şirketi, boruları onarmak için defalarca teknik ekiplerini göndermek istedi. Fakat bölgedeki terör grupları, bu ekipleri engelledi. Musul'daki ordu güçleri de bu ekipleri korumakta aciz kaldı" dedi. 

Hüseyin, Kerkük'teki Babagurgur, Cambur, Kuzey Bay Hasan, Güney Bay Hasan, Avana, Nana, Keve Bur kuyularından çıkarılan petrolün, bir depoda toplandığını belirterek, "Bu petrolün, 100 bin varili, bölgedeki tüketim için Beyji Rafinerisi'ne gönderiliyor. Diğer miktar ise Ceyhan’a ihraç ediliyor" diye konuştu. 

Kerkük İl Encümenliği Petrol ve Gaz Kurulu Başkanı Fuat Hüseyin de boru hatlarının tamiri konusunda merkezi Bağdat hükümetinin, gerekeni yapmadığını savundu. Hüseyin, "Hükümet, şu ana kadar tahrip olmuş boru hatlarını onaramadı ve boruları korumak için gerektiği kadar güvenlik gücü tayin etmedi" ifadelerini kullandı. 

- Babagurgur'un sönmeyen ateşi

Bu arada AA, Kuzey Petrol Şirketi'nin önemli bir rezervi olan Babagurgur'u fotoğrafladı. Babagurgur, "ateş babası" anlamına geliyor. Bölgedeki petrol ve doğalgaz yüzeye yakın olduğu için toprağın sürekli yandığı, bu nedenle bu ismi aldığı belirtiliyor. 

Kerkük'ün güneyindeki Babagurgur kuyusu, Irak'taki ilk petrol sahası olarak biliniyor. Kuyu, İngilizler hesabına çalışan Yeni Zelandalı maden mühendisi William Knox tarafından 1902'de keşfedildi. Üretime ise 1927'de başlandı. 

Babagurgur, 1948'de Suudi Arabistan'da Ghawar alanın keşfine kadar dünyanın en büyük petrol sahası olarak kabul edildi. Diğer kuyularla birlikte bölgedeki günlük petrol üretiminin 1 milyon varil olduğu ifade ediliyor. Irak'ta çıkan petrolden elde edilen gelirlerin halka eşit paylaşılmadığını özellikle de enerji zengini Kerkük'ün ihmal edildiğini ifade eden yetkililer, soruna acil çözüm bulunmasını istiyor. 

Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi, 9 Nisan'da Türkiye'ye yaptığı ziyarette boru hatlarını hedef alan çok sayıda terör saldırısı olduğunu, bu nedenle petrol akışının yapılamadığını bildirmişti. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da petrol akışının durmasını, Irak'ın kaybı olarak değerlendirmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu