104 ülkeden Kardeşlik için bir araya gelecekler

104 ülkeden Kardeşlik için bir araya gelecekler


Türkiye, aralarında Filistin, Kosova, Nijerya ve Suriye'nin de bulunduğu 104 ülkeden 55 bin öğrenciye "7. Uluslararası Öğrenci Buluşması" kapsamında ev sahipliği yapacak.

Türkiye, aralarında Filistin, Kosova, Nijerya ve Suriye'nin de bulunduğu 104 ülkeden 55 bin öğrenciye "7. Uluslararası Öğrenci Buluşması" kapsamında ev sahipliği yapacak.

Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Başkanı Erkan Halıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernekleriyle birlikte 25 uluslararası öğrenci derneğinin düzenleyeceği organizasyonun 10-12 Mayıs'ta 20 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

Halıcı, dernek olarak yaklaşık 3,5 yıldır lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için yurt dışından Türkiye'ye gelen öğrencilere destek sağladıklarını ve  temel hedeflerinin "yabancı öğrenci" algısını ortadan kaldırıp, misafir öğrenci algısını getirmek olduğunu belirtti.

Uluslararası öğrenci buluşmalarını ahlak, sevgi ve maneviyatın bir araya getirildiği "ümmet buluşmaları" olarak tanımlayan Halıcı, şunları söyledi:

"Misafir öğrencilerin ülkemizi daha iyi tanımalarını, kendi ülkelerini tanıtmak ve ülkemiz insanıyla tanışmalarını sağlamak için yapılan programın bu sene 7'ncisini organize ediyoruz. 'Bi dünya öğrenci Türkiye'de' sloganıyla ülkemize gelen, ülkemizde okuyan öğrenci kardeşlerimizin kendi kültürlerini tanıttığı, kendi sunumlarını yaptığı ümmetin bir araya geldiği organizasyon."

-Öğrenciler 'gönüllü medeniyet elçisi' olacak

Ankara'daki organizasyona ev sahipliği yapacakların belirten Halıcı, "10-12 Mayıs'ta, Ankara ile eş zamanlı 19 şehirde belirlenen meydanlarda kurulacak stant ve çadırlarda gerçekleştireceğiz. Programın ana teması 'ümmet bilinci' olacak" dedi.

'Ülkemizdeki öğrenci kardeşlerimiz, gelen misafirlere kardeşlik ve muhabbet sunacaklar' değerlendirmesinde bulunan Halıcı, şunları kaydetti:

"Misafir öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında olan İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, birer 'gönüllü medeniyet elçisi' olarak ülkelerine dönmelerini hedefliyoruz. Öğrenci arkadaşlarımız, kendi yöresel kıyafetleriyle, geleneksel tatlarıyla gelen misafirlere kültürel sunumlar yapacaklar."

Türkiye genelinde yaklaşık 50 binin üzerinde uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Halıcı, uluslararası öğrenci algısını halk arasında yaymayı amaçladıklarını ifade etti.

Halıcı, "Ülkemize gelen kardeşlerimizi, 'ensar-muhacir' kardeşliğini, ev sahipliği muhabbetini onlara yaşatmak istiyoruz. Öğrenci buluşmaları, bu kardeşlerimizin aslında ev sahibi olduğu halkın misafir olduğu programlar" dedi.

Öte yandan derneğin misafir öğrencisi Yemenli Mohammed Harrmli, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gördüğünü belirterek, "Ankara'da 5 yıldır yaşıyorum. Yemen ve Türkiye arasındaki tarihi bağı tekrar yaşatmak için öğrenci buluşmaları bizim için bir fırsat. Yemen hakkında bilinmeyenleri Türkiye'deki dostlarımızla paylaşmak istiyoruz. Türkiye ve Yemen arasında kesilen dostluk köprüsünü tekrar yaşatmak istiyoruz" diye konuştu.

Liseyi Kayseri'de okuyan Ganalı Musah Mohammed ise "Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler okuyorum. Ben sadece Türkiye'de öğrenci değilim, aynı zamanda kendimi bir elçi olarak görüyorum. Buradaki insanlara ülkemi ben anlatabilirim, bunu da Afrika, Asya ve Avrupa'dan Türkiye'ye gelen arkadaşlarımla buluşmalar sayesinde gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

 

- Başbakan Erdoğan'ın da katılması bekleniyor

Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezinde 10 Mayıs'ta başlayacak 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, aynı anda Gaziantep, Afyonkarahisar, Isparta, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Adana, Mersin, Konya, Samsun, Trabzon, Edirne, Çanakkale, İzmir, Kütahya ve Van'da başlayacak.

Buluşmada, uluslararası mehteran topluluğu, Kafkas dansı, Afrika-Brundi yerel dansı, Endonezya yerel folklor gösterisi gibi 160 farklı etkinlikle sahne gösterileri de yapılacak.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 17 Mayıs'ta düzenlenecek etkinliğin kapanış programına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

-Organize eden kurumlar

"7. Uluslararası Öğrenci Buluşması"nı Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği, Güldünya Uluslararası Öğrenci Derneği, Haymeana Uluslararası Öğrenci Derneği, İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği, İzmir Uluslararası Öğrenci Derneği, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği, Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği, Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği, Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği, Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği, Müsenna Uluslararası Öğrenci Derneği, Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği, Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği, Yedi iklim Uluslararası Öğrenci Derneği, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği, Gaziantep Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği, Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği ve Zümrüdüanka Uluslararası Öğrenci Derneği organize ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Kerkük'den geri çağırdılar!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu