"Hıdırellez" Dünya Kültürünün bir parçasıdır!

"Hıdırellez" Dünya Kültürünün bir parçasıdır!


Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "Hıdırellez, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kabul için sunuldu."

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Hıdırellez'in, Türkiye'nin moderatörlüğünde UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kabul için sunulduğunu bildirdi.

Çelik, 6 Mayıs Hıdırellez Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Medeniyetler coğrafyası Anadolu'da kültürel çoğulculuğu hoşgörüyle yoğuran halkımız için yaşamın tazelenmesidir Hıdırellez. Kısmet, sağlık, bereket ve dertlere derman demektir Hıdırellez" değerlendirmesinde bulundu.

Ömer Çelik, mesajında şunları kaydetti:

"Kadim bir tarihe sahip olan Hıdırellez, kültürümüzün önemli bir parçasıdır ve toplumumuzu kardeşlik-hoşgörü potasında birleştiren diğer değerlerimiz gibi bizi daha da güçlendirir. Bizi biz yapar. Bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim ki devlet ruhunun asıl kuvveti olan kültürel gücümüzün dünden bugüne ve bugünden yarına eksiksiz aktarılmasını sağlayacak, bunu yaparken de kültürel zenginliğimizi her anlamda dar kalıplardan çıkaracağız.

Anadolu insanına, kapısına geleni Hızır bilip sorgusuz sualsiz yardım etmeyi öğütleyen kültürümüzü bir kez daha insanlıkla paylaşmaya hazırlanıyoruz. Hıdırellez, ülkemiz moderatörlüğünde UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kabul için sunuldu. Müjdeli haberi bekliyoruz.

Bugünkü dileklerin ve duaların, dünya barışı ve huzurunda birleşmesi umuduyla bu ortak kültürü paylaşan tün halkların Hıdırellez Günü'nü kutluyorum."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Üç günde ikinci Türk restoranı terörün hedefi oldu
Türkiye
‘Marmara’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak’
Dünya
Suudi Arabistan'dan yeni Katar açıklaması

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu