Yahudi hahamlar Müslüman Kardeşler’e destek çıktı

Yahudi hahamlar Müslüman Kardeşler’e destek çıktı


Avrupalı hahamlar dünya liderlerine çağrıda bulunarak Mısır yönetimine, 683 Müslüman Kardeşler hareketi üyesine verilen idam cezasının durdurulması için baskı yapılmasını istedi.

Avrupalı Hahamlar Birliği (CER) Strasburg’da yaptığı toplantı sonrası konu ile ilgili bir açıklama yayınladı.

CER açıklamasında, Mısır’da idam cezası alan  Müslüman Kardeşler hareketi üyelerinin  adil bir yargılama ile yargılandıklarının şüpheli olduğunu, dolayısı ile uluslararası toplumun buna seyirci  kalmaması gerektiğini belirten ifadeler kullandı.

CER Başkanı Rav Pinhas Goldschmidt de Mısır’daki idam cezaları ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Dini liderler politik ve dini konularda  görüş bildirdikleri zaman her zaman hesaba katmalıdırlar ki, fikir ve görüşleri anında siyasiler tarafından toplumu harekete geçirmek için kullanılacak, hatta aşırı görüşlere dayanak noktası olacaktır. Bu yüzden din adamları konuşurken tüm toplumu düşünerek dikkatli konuşmak zorundadır.

Mısır’da da her zaman din adamlarının açıklamaları aşırı akımlara malzeme olmuş ve sonunda hareket şiddete dönüşmüştür.

Ancak kim olursa olsun her insan adil bir yargılamayı hakkeder.

Dolayısı ile biz de burada adil olmadığını düşündüğümüz bu yargılamalar sonunda verilen idam hükmüne sessiz kalamayız.

Uluslararası toplum Müslüman Kardeşler’e verilen bu haksız  idam cezasının kaldırılması için gereken girişimleri yapmalıdır."

Kaynak: Şalom Gazetesi

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu