ABD'den Suriyeli muhaliflere onay

ABD'den Suriyeli muhaliflere onay


Obama yönetimi, SMDK'nın ülkede resmi olmayan irtibat bürosunun statüsünün yükseltilerek resmi diplomatik misyon açmalarını onayladı

ABD, Suriyeli muhaliflerin ABD'de resmi diplomatik misyon açmasını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) ülkede resmi olmayan irtibat bürosunun statüsünün değiştirilerek resmi diplomatik misyon açmalarının onaylandığı bilgisi verildi.

Obama yönetimi, koalisyonu Aralık 2012’de Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanımıştı. Yeni ofis büyükelçilik statüsünde olmayacak ancak ABD yasası altında “yabancı misyon” olarak nitelendirilecek. Statü artırımı büyük ölçüde sembolik olsa da, Dışişleri yetkilileri, bunun muhaliflerin bir süredir önemli isteklerinden biri olduğunu belirterek, yeni statünün muhaliflere Washington’da daha güçlü bir mevcudiyet ve kredibilite sağlayacağını vurguladı.

Obama yönetimi muhalif gruplara yönelik ayrıca 27 milyon dolarlık öldürücü niteliği olmayan askeri yardımda bulunacak. Bu rakamla birlikte Washington yönetiminin 4 yıl önce başlayan ve 150 binden fazla insanın hayatını kaybettiği savaşta Suriyeli muhaliflere yardımı 287 milyon dolara yükselmiş olacak. Yönetim 27 milyon dolarlık yardımına ilaveten Özgür Suriye Ordusu’na yönelik öldürücü nitelikte olmayan yardımlarının ulaştırılmasına da hız verecek. Söz konusu yeni yardımların ne olduğuna yönelik bilgi verilmezken, daha önceleri muhaliflere telekomünikasyon cihazları, taşıtlar, savunma cihazları gönderilmişti.

-SMDK Başkanı Carba Washington’da

Dışişleri Bakanlığı’nın yeni adımı, SMDK Başkanı Ahmet el-Carba’nın Washington ziyareti sırasında geldi. Dün başkent Washington’a gelen el-Carba ve beraberindeki heyet, 14 Mayıs’a kadar sürecek ziyaretleri kapsamında, Dışişleri Bakanı John Kerry ile Hazine Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle görüşmelerin de aralarında olduğu bir dizi temasta bulunacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu