İş güvenliği tatışılıyor

İş güvenliği tatışılıyor


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Ülkemizde kayıt dışı çalışan, 3 milyonun üzerinde. Bu 3 milyonun üzerindeki kayıt dışını ülke olarak, bakanlık olarak ne zaman kayıt içine alırsak, problemlerimizin büyük bölümünü halletmiş oluruz" dedi.

Atalay, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı' açılışında, iş kazaların meydana geldiği yerlerin yüzde 90'ının örgütsüz iş yerleri olduğunu söyledi.

Türkiye'de her 10 çalışandan birinin sendikalı olduğuna işaret eden Atalay, "Maalesef bu çarpık rakamda tabii ki ülkeyi idare edenler birinci derecede sorumlu ama biz, kitle örgütleri, sendikalar da yarım asırdır kendimizi kontrol etmek zorundayız. Bu çarpık tabloda az da olsa bizim payımız var. Ya yeteri kadar derdimizi anlatamadık ya yeteri kadar bununla ilgili mücadele edemedik ya da yeteri kadar kavga edemedik" diye konuştu.

Atalay, 1980'de ülke nüfusu 44 milyonken, sendikalı sayısının 2,5 milyon olduğunu dile getirerek, şu anda 76 milyon nüfusa sahip ülkede sendikalı sayısının 1 milyon 100 bin civarında bulunduğunu kaydetti.

Ergün Atalay, "Ülkemizde kayıt dışı çalışan, 3 milyonun üzerinde. Bu 3 milyonun üzerindeki kayıt dışını ülke olarak, bakanlık olarak ne zaman kayıt içine alırsak, problemlerimizin büyük bölümünü halletmiş oluruz" dedi.

Türk-İş olarak birinci önceliklerinin, örgütlenme kadar, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda üyelerini bilgilendirmek olduğunu ifade eden Atalay, bu yıl 14 ilde 3 bin 700 kişiyi kapsayacak bir eğitim çalışması yapacaklarını, farklı illerde çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

 

- "Dünyanın hiçbir alanı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne kapatılmamalıdır"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, "500 binden fazla işsize iş buldukları"na dair cümlelerini sık duyduklarını aktararak, "Biz onların kadroya geçirilmelerini istemiştik. Bu talep karşılandı ama bir iyilik yapılıyorken, maaşları 600-700 lira düştü. Bu da bu arkadaşların motivasyonunu, ruh sağlığını bozuyor" ifadelerini kullandı. 

Gündoğdu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları konusuna da değinerek, "Dünyanın hiçbir alanı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne kapatılmamalıdır. 2010'a kadar devlet 'Taksim'e girilemez' dayatması içerisindeydi. Yanlıştı. 'Taksim olmazsa Emek ve Dayanışma Günü kutlanmaz' demek, 'Sözümüzü haykıramayız' demek de ona benzer bir yanlış" diye konuştu.

 

- "Zihniyet değişimine ihtiyacımız var"

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise artık iş güvenliğine ilişkin müstakil bir yasa bulunduğunu hatırlatarak, "Bu yasanın içeriğini eleştirebiliriz. Bu yasa bizim taleplerimizin bir bölümünü karşılamamış olabilir. Öyle. Eksiklerini eleştiriyoruz. Ama bir yasanın olmasını önemsemek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Meslek hastalıklarıyla ilgili olarak Türkiye'nin veritabanı olmadığını vurgulayan Arslan, meslek hastalıklarıyla ilgili bir harita olması ve bu verilerin güncellenerek, Türkiye'nin gerçeklerine uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan, Türkiye'de iş kazalarında kaybedilen kişi sayısının, ülkenin dünya ölçeğinde ön sıralarda yer almasına neden olduğunu savunarak, iş kazalarının, kayıt dışılığın olduğu ve sendikal örgütlülüğün bulunmadığı yerlerde fazlalaştığını kaydetti.

Sendikal örgütlenmenin önünü açacak yeni düzenlemelerin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Arslan, "İş sağlığı, güvenliği konusunun ötesinde, işverenlerimizin 'Daha çok kar, ekonomiye daha çok katkı, bir kısım sosyal güvenlik sistemine daha ağır yük getiriyor' mantığının ötesinde, insanı odağına koyan, insanı esas alan bir yaklaşımla 'Hiç kaza olmasın' noktasından hareket ederek bir anlayış geliştirmemiz gerekiyor. Bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Yasayı ortaya koymamız yetmiyor. Bu yasanın içerisine zihniyetimizi de değiştirerek, yeni bir anlayışı katmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu