Sığınmacılar tüm dünya ülkelerinin sorumluluğudur!

Sığınmacılar tüm dünya ülkelerinin sorumluluğudur!


BM Yüksek Komiseri Guterres, Ürdün'de Suriye’ye Komşu Ülkeler 3. Toplantısında, "Sığınmacı konusu sadece bölge ülkelerinin değil, tüm dünya ülkelerinin sorumluluğudur. Tüm ülkeler Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmalıdır" dedi.

Suriye’ye Komşu Ülkeler 3. Toplantısı, Ürdün'deki en büyük Suriyeli sığınmacı kampı olan Zateri Kampı'nda başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ürdün Dışişleri Bakanı Nasir Cudeh, toplatıya katılan ülkelerin Suriyeli sığınmacılara dair karşılaştıkları engelleri ve zorlukları tartışmak için bir araya geldiklerini söyledi. 

Suriye'de 4 yıldır süren iç savaşın ülke halkını göç etmeye zorladığını ifade eden Cudeh, Suriye'ye sınır ülkelerin sığınmacılara kapılarını açarak, onlara barış ve güvenlik ortamı sağladığını belirtti.

Cudeh, "Ürdün olarak, iç savaşın başlamasından itibaren Suriyeli kardeşlerimizle sahip olduğumuz her şeyimizi paylaştık. Ancak sığınmacı sorunu giderek büyümekte ve ne zaman sona ereceği ise bilinenemektedir. Başlı başına "insani felaket olan" bu durumun, sadece insani yollar ile çözülemeyeceği açıktır. Bu yüzden, Ürdün olarak biz, siyasi bir çözün bulunması gerektiğine inanıyoruz" dedi. 

Cudeh, sığınmacı akınının toplumsal, ekonomik  ve eğitim alanlarında bulundukları ülkeleri etkilediğini kaydederek, Zateri Kampı'nda son bir yılda 3 bin 350 bebeğin doğduğunu ve Ürdünlüler ile Suriyeliler arasında rekabet başladığını söyleyerek, sığınmacı akınının nufusa ve ekonomiye etkisini aktardı.

Suriyeli sığınmacı konusunun sadece sınır ülkelerin sorumluluğu olmadığını söyleyen Cudeh, "Uluslararası kamuoyu bu yükü paylaşmalıdır" ifadelerini kullandı.

- Sığınmacı konusu tüm dünyanın sorumluluğu

Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiseri Antonio Guterres de Suriyeli sığınmacı konusunun "insani" olduğunu ifade ederek, şunları aktardı:

"Sığınmacı konusu sadece bölge ülkelerinin değil, tüm dünya ülkelerinin sorumluluğudur. Suriye'ye sınır ülkelere kalmış olan bu sorumluluğun paylaşılması için tüm ülkeler Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmalıdır."

Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarının sınır ülkeler tarafından karşılandığını ifade eden Guterres, "Uluslararası kamuoyu, Suriyeli sığınmacılar için yapabileceğinin en azını yapmaktadır. Uluslararası kamuoyu, sınır ülkelere acilen finansal destek sağlamalıdır" diye konuştu.

Toplantıya, Suriyeli sığınmacıların bulunduğu ülkeleri temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Lübnan Sosyal İşler Bakanı Reşid Derbas ile Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi de katıldı.

Toplantı açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu