Sosyal tesisler öğrenciye açıldı

Sosyal tesisler öğrenciye açıldı


Cemaat yurtlarında baskı gören öğrencilere Başbakan'ın çağrısının ardından önemli bir gelişme yaşandı. Yenişafak'ın haberine göre Kamu kurumlarına ait sosyal tesislerdeki boş kapasitelerin, öncelikle üniversite öğrencilerine tahsis edilmesine karar verildi.

 Düzenlemeye göre öğrencilerden standart yurt ücreti alınacak. Beslenme giderlerini YURTKUR karşılayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerdeki boş kapasiteler öncelikle yükseköğrenim öğrencilerine tahsis edilecek. Maliye Bakanlığının Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

KAPASİTE BİLDİRİLECEK

Yürürlüğe giren tebliğe göre, sosyal tesis kapasitelerinin kullanımında, ihtiyaç bulunan yerlerde boş kapasitenin öncelikle yükseköğrenim öğrencilerine kullandırılması için gerekli her türlü tedbir alınacak ve sosyal tesislerdeki boş kapasiteler ivedilikle Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YURTKUR) bildirilecek.

STANDART ÜCRETLENDİRME

Yurtkur tarafından sosyal tesislere yerleştirilen yükseköğrenim öğrencilerinden standart yurt ücreti tahsil edilecek. Ayrıca sosyal tesisin yemek hizmetlerinden faydalanan öğrencilere sağlanacak beslenme yardımı, takip eden ay içerisinde Yurtkur tarafından ilgili sosyal tesis hesabına yatırılacak.

BASKIYA DAYANAMADILAR

17 Aralık sonrasında cemaate ait yurtlarda öğrencilere hükümet karşıtı propaganda yapılmış ve CHP için kapı kapı dolaşarak oy istenmeye zorlanmıştı. Bu süreçte bir çok öğrenci fikir ayrılığı yaşadığı için yurtlardan ayrılmak zorunda kalmıştı. Bazı öğrencilerin gece yarısı eşyalarıyla birlikte yurtlardan çıkmak zorunda kalması basına yansımıştı.

BAŞBAKAN ÇAĞRI YAPMIŞTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise mitinglerde, 'Bunların yurtlarında kalanlara sesleniyorum. Devlet yurtlarında boş yerleri tespit ettik. Hemen başvurun. Eğer Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yer yoksa sizleri otellerde ağırlayacağız. Bunların zulmüne sizi asla muhatap etmeyeceğiz' demişti.

Cemaat yurduna asla

Üniversite kenti olarak bilinen Eskişehir, Türkiye'de Erzurum'dan sonra cemaat evlerinin en çok olduğu illerin başında geliyor. Eskişehir'de konuşlanan abla ve abiler eğitim yılı başında öğrenci avına çıkıyor. Daha otogardayken velileri karşılayıp öğrencilerle tanışan abla ve abiler, üniversite eğitimi için Türkiye'nin değişik illerinden gelen öğrencilerin gözüne girmeye çalışıyor. Kendi memleketlerinden yabancı bir il'e gelen aileler de çocuklarının güvende olacağını düşünerek cemaat mensuplarına teslim ediyor. Ailelerin feryatları bundan sonra başlıyor. Geçtiğimiz yıl kızı Anadolu Üniversitesi'ni kazanan anne A.Y, kızına uygun bir ev bulamayınca tercihini cemaat evinden yana kullandı.

EV ARAMAYA BAŞLADIM

Ancak anne A.Y'nin asıl sıkıntıları bundan sonra başladı. Anne A.Y, 5 aydır Eskişehir'de bir cemaat yurdunda kalan kızının her gün ablaların mobingi ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Eğitim yılının sona ermesine az bir süre kaldığı için sabreden anne A.Y, önümüzdeki yıl için şimdiden kızına kalacak yer arayışına başladığını söyledi. Çok sıkıntılı bir yıl geçirdiğini belirten anne A.Y, ''Yüzlerce aile benim yaşadığım sıkıntıyı yaşamakta. Çok üzgünüm. 'Sizi bu evden atarız' diye tehditlerde bulunuluyor. Çocuklarımıza hükümet ile ilgili aşağılayıcı konuşmalar yapılıyor' dedi. Ablalar güzel sözlerle ikna ediyorlar. Aileler önceden 4 bin TL' lik senete imza atıkları için çocukları cemaat evlerinden ayrılamıyor

Kaynak: Yenişafak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu