Pirinç patlağında arsenik tehlikesi

Pirinç patlağında arsenik tehlikesi


İrlanda’daki Queen’s Üniversitesi’nde yapılan araştırma, bebek ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Benzer durumun pirinç patlağı için de geçerli olduğunu söyleyen Prof. Andy Meharg “Arsenik, bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor. Bunlar zararlarından yalnızca birkaçı” dedi.

İrlanda’da yapılan bir araştırma, pirinç patlağı ve bebeklerle çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’ndeki araştırma heyetine başkanlık eden bitki ve toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg “Arseniğin zarar verici etkilerine özellikle bebekler daha açık. Arsenik bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından sadece birkaçı” dedi. Meharg, bebekler için pirinç patlağı ve pirinç gevreklerinin yaygın olarak tüketildiğini anımsatarak “Bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu, Ocak 2016’da, birçok çocuğun tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki azami organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımlamıştı. Ancak Meharg ve ekibi bu adıma rağmen pirinç içeren atıştırmalıkların daha güvenli hale gelmediğini, pirinç ürünlerinin yüzde 50’sinin hâlâ yasa dışı oranlarda organik olmayan arsenik içerdiğini kaydediyor.

Pirinç diğer yiyeceklerden 10 kat daha fazla organik olmayan arsenik içeriyor ve aşırı tüketimi gelişim sorunlarının yanı sıra, diyabet, kalp hastalıkları ve sinir sistemi hasarıyla ilişkilendiriliyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu