Bir Çocuk Ne Kadar Eder?

Bir Çocuk Ne Kadar Eder?


Suriye'deki iç savaştan ve rejimin saldırılarından kaçan aileleri, sığındıkları kamplarda başka tehlikeler bekliyor.

Suriye'de yaşanan iç  savaşın en büyük mağduru hiç şüphesiz çocuklar. Rejimin zulmü en çok onları vurdu.

Şimdiye kadar kayıtlara geçen çocuk şehid sayısı 10,883. Kayıtlara geçmeyen veya kamplarda hastalık ve çeşitli nedenlerle ölenlerle birlikte bu sayının 52.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Evleri yıkılan, kayıplar veren birçok aile çocuklarını da alıp ülke sınırındaki veya komşu ülkelerdeki kamplara sığındı. Fakat önlerindeki belirsizlik onları başka tehlikelere açık hale getiriyor. Özellikle her gün artan sığınmacı sayısı kampların kontrolünü güçleştirirken, bu boşluktan faydalanan suç organizasyonları çocukları hedef almaya devam ediyor.

Ürdün ve Lübnan'daki kamplar organ ticareti, insan ticareti, çocuk ve fuhuş mafyası gibi suç şebekelerinin faaliyet alanı haline geldi. 

2013'de yaklaşık 50.000 çocuğun satıldığı düşünülüyor. Alıcılar Suudi kaynaklı yada organ mafyası. Körfez ülkeleri ve Afrikalı zengin ailelere satıldıkları The Network for Human Rights tarafından belgelendi. Kamplarda yardıma muhtaç 2 milyon çocuk var.  % 30 u bu tehlikeyle karşı karşıya. 

Öte yandan "Derin İnternet" olarak bilinen Tor ağlarında satılan Suriyeli çocuklar için borsa mantığıyla çalışan bir sistem kurulduğu iddia ediliyor. Yaş, cinsiyet ve sağlık durumuna göre çocuklar 4 bit coin ile 50 bitcoin arasında bir fiyata satılıyor. Teslimat adresi olarak  Kıbrıs Rus kesimi, Türkiye/ Hatay ve Erbil en çok kullanılan adresler. 

Tor ağlarının para birimi olarak kabul edilen 1 bit coinin güncel değeri yaklaşık 450 dolar.

Savaştan kaçarak sığındıkları kamplarda  suç örgütlerinin hedefi haline gelen Suriyeli çocuklar konusunda uluslarası kuruluşlar yetersiz kalıyor. Uzmanlar konunun acilen gündeme taşınması, hayatları ve gelecekleri tehlikede olan bu çocukların korunması gerektiğini ifade ediyor.

Saliha Eren
Haberseyret / Özel Haber
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • fatma akalp

  03 Mayıs 2014 21:03

  Cevap Ver

  Tüm bu pislikleri yapanların müslüman kisvesi altına sıgınmış adı müslüman kendisi sapık hayvanlerın ne bu dinde nede bu ümmette yerleri var.bu olanların olma ihtimali aklıma daha evvel düşmüş bense müslüman ülkelerdeler düşüncesiyle savuşturmuştum.ama ne müslümanlarmış.diyorum ki ey insanlık kendi kokuşmuş insanlık vasfını yitirmiş çıkar ve zevk yığınlarında boğuluyorsun farkına ne zaman varacaksın bir sapık senin çocuğuna musallat olunca mı yada seninde yaşadığın yerde bi esat peyda olunca mı yada seninde canın yanınca mı.uyanalım artık uyanalım ve bir şeyler yapalım

 • Recep Osman

  03 Mayıs 2014 20:52

  Cevap Ver

  Sadece aman Allah, şeytana hiç iş kalmamış.

Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu