Işid Parçalanıyor mu!

Işid Parçalanıyor mu!


Söylemi ve hareket biçimiyle Suriyeli mücahidlere büyük zarar vermeye devam eden IŞİD'in son günlerde bölünme tehlikesi yaşadığı iddia ediliyor.

İlk ortaya çıktığından beri El-Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen tekfirci grubun en son ElKaide'yi de tekfir etmesi kendi içinde bir çok tartışma yaşanmasına sebep olmuştu.

Bu şiddetli tartışmalar sonrası IŞİD’den ayrılan bir grup, Zevahiri’ye biat ederek “Kürdistan El Kaidesi” adını aldı.

Yine ElKaide'nin tekfir edilmesi geçen sene IŞİD'e katılan Ömer Çeçeni liderliğindeki bir grubun da ayrılmasına yol açtı. Bu gruptakilerin bir kısmı da IŞİD'in direnen halkla savaşmak yerine zalim rejimle savaşması gerektiği düşüncesini taşıyor.

Ömer Çeçeni grubu 2013 Nisan ayında rejimin elindeki önemli askeri üslerden olan Minneg Havaalanı kuşatmasında "Muhacirun" adı altında savaşmış, önemli başarılar elde etmişti. Sonrasında Ömer Çeçeni birden bire IŞİD'e biat ettiğini açıklamış, mücahidlere ait olan savaş ganimeti bir çok askeri mühimmatın da IŞİD'in eline geçmesine yol açmıştı.

IŞİD'den ayrılan Ömer Çeçeni şu anda bağımsız hareket ediyor.

Tekfirci söylemiyle bir çok tartışmaya yol açan IŞİD ise kendi içinde daha çok bölünme yaşayacak gibi görünüyor

Haberseyret / Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Katalonya geri adım atmayacak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu