Ürdün'de Suriye toplantısı

Ürdün'de Suriye toplantısı


“Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı”nın üçüncüsü yarın yapılacak.

“Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı”nın üçüncüsü yarın yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ürdün Hükümetinin daveti üzerine, “Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı”nın üçüncüsü yarın Ürdün’deki Zaatari Sığınmacı Kampı’nda düzenlenecek.

"Ürdün’de gerçekleştirilecek üçüncü toplantıda, Suriye’deki olaylar nedeniyle ülkelerinden kaçan milyonlarca Suriyelinin durumuna uluslararası kamuoyunun dikkatinin bir kez daha çekilmesi, komşu ülkelerle daha çok sorumluluk ve yük paylaşımı konularında izlenecek stratejilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun diğer katılımcılarla ikili görüşmelerde bulunmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres’in evsahipliğinde 4 Eylül 2013 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen ilk toplantı sırasında, Davutoğlu'nun, ikinci toplantının Türkiye'de Suriyelilerin bulunduğu geçici barınma merkezlerinden birinde yapılmasını önerdiği ve bu davetin taraflarca kabul görmüş olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Şanlıurfa Harran Kökenli Konteyner Barınma Merkezi’nde 17 Ocak 2014 tarihinde yapılan toplantıya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri, Irak Dışişleri Bakanı, Ürdün Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Bakanı ile Lübnan ve Mısır’dan üst düzey heyetlerin katılmış olduğu da hatırlatıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu