'AK Parti güç kaybetmez'

'AK Parti güç kaybetmez'


AKP MKYK üyesi Bülent Gedikli, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olması halinde ilk turda kazanacağını, Erdoğan'ın yokluğunda partinin güç kaybetmeyeceğini söyledi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Anadolu Ajansı'na konuşan Gedikli, aday olması halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda seçimi kazanacağını düşündüğünü söyledi.

Gedikli "Erdoğan cumhurbaşkanı olursa AK Parti dağılır" söyleminin "yurt içinde ve yurt dışında her fırsatta Türkiye'nin aleyhine çalışan çevrelerin fısıltıları" olduğunu savundu. Bu sözlere kimsenin itibar etmediğini söyledi.

AK Parti'nin, Türkiye'nin bugüne kadarki en kurumsal yapısına sahip parti olduğunu savunan Gedikli, kurumsal yapının hakim olduğu bir yapıda kişilerin önemli olduğunu ancak yapının tamamen kişilere bağlı olmayacağını ifade etti.

Gedikli şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığına aday olup olmamak konusunda Başbakanımız elbette partinin ilgili organlarının görüşünü alacak ama nihai kararını sonuçta kendisi verecek. Kendisi köşke çıkmaya karar verir ve aday olursa, tabii ki siyasette bugünden yarına bir şey söylemek zor ama ben Başbakanın ilk turda seçileceğini düşünüyorum. Bunun olması halinde de parti kesinlikle güç kaybetmez. AK Parti bir kadro partisidir. AK Parti kadrolarından Başbakanlık görevine gelecek her kişi, bu görevi layıkıyla yapacaktır."

'Halk desteği devam ediyor'

Bülent Gedikli, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimini eski Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in seçilmelerinde yaşanan sürece benzetenlere de şöyle yanıt verdi:

"Tespitlerini değil de temennilerini dile getirenler, 'Nasıl ki Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçilince Anavatan Partisi, Süleyman Demirel seçilince de Doğru Yol Partisi eridiyse, Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanı seçilince AK Parti erir' diyor. Ancak şunu gözden kaçırıyorlar; hem Turgut Özal'ın hem de Süleyman Demirel'in seçildiği dönemlerde partileri son seçimlerinden yüzde 20 civarında oy almıştı. Yani halkın desteği bu partilere zaten bitmişti. AK Parti'ye baktığımızda ise son yerel seçimlerin sonuçlarında da görüleceği gibi halkın desteği artarak devam ediyor. Sonuç olarak, AK Parti'nin ve Türkiye'nin, geçmişte yaşanan bu istikrar bozucu süreçleri yaşamayacağını yakın zamanda hep birlikte göreceğiz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu