Heyelanda 2 bin 100 ölü

Heyelanda 2 bin 100 ölü


Afgan yetkililer, Badahşan vilayetinde gerçekleşen heyelanda 2100 kişinin öldüğünü duyuruldu. Cesetleri çıkarma çalışmaları teknik imkansızlıklar ve yeni heyelan tehlikesi altında sürdürülüyor.

Heyelanın gerçekleştiği Badakşan vilayetinin valilik sözcüsü, heyelanın meydana geldiği Argo kasabasında yaklaşık 2100 kişinin toprak altında kalarak öldüğünün kesinleştiğini duyurdu.

Kasaba üzerindeki kalın heyelan tabakası teknik yetersizlikler sebebiyle yavaş ilerliyor.

Badakşan vilayeti, ülkenin kuzeydoğusunda, Tacikistan sınırında, dağlık bir bölge.

İki defa üst üste meydana gelen heyelanda sarp bir dağ yamacındaki kasabada yaklaşık 300 kerpiç evi toprak ve çamur yığınının altında kaldı.

Gün ışığı ile başlayan arama çalışmalarını, güvenlik güçleri ve çevre köylüler, kazma ve kürek gibi basit aletlerle sürdürüyor.

Çevre il ve ilçelerden gelen arama kurtarma ekiplerinin de teknik yetersizlikler sebebiyle elinden çok fazla şey gelmiyor.

Badakşan polis şefi yardımcısı Albay Abdulkadir Sayad, şimdiye kadar hiçbir cesede ulaşamadıklarını duyurdu. Sayad;

“Bölgeye bir kazıcı getirmeyi başardık ama burayı kazmanın bir faydası olmayacak. İnsanların ve evlerin nerde olduğuna dair bir işarete bile ulaşamıyoruz” dedi.

Köyün bazı kısımlarının 100 metre toprağın altında kaldığı tahmin ediliyor.

Bölgede ara ara devam eden yağışların yeni bir heyelanı tetikleme ihtimali de çalışmalara engel oluyor.

Bir haftadır devam eden yağışlar bu uzak dağ köyüne ulaşan yolları da tahrip etmiş durumda.

Bölgedeki diğer yerleşim yerleri de yeni toprak kaymaları tehlikesi sebebiyle tahliye ediliyor. Argo kasabasında yaklaşık bin aile yaşıyordu.

Heyelan’dan yaralı kurtulan 100 kişi tedavi edildi ve güvenli bir binaya yerleştirildi. Sağ kurtulanlar için kasabaya çadır, battaniye ve yiyecek gönderildi.

Ülkedeki NATO güçleri yardım istenmesi halinde harekete geçeceklerini ama Afgan Hükümeti’nin şimdiye adar bir talebi olmadığını söyledi.

Afganistan’da Nisan ayı sonlarında da farklı bölgelerde meydana gelen seller nedeniyle en az 150 kişi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Reuters

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu