FBI : Suriye yeni 11 Eylüllere yol açabilir

FBI : Suriye yeni 11 Eylüllere yol açabilir


Savaşmak için Suriye’ye giden yabancıların sayısının arttığını söyleyen FBI Başkanı James Comey, bu durumun 11 Eylül benzeri saldırılara yol açabileceğini belirtti.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Suriye’deki durumu, 1979-1989 arasındaki Afganistan Savaşı’na benzetti. Diğer ülkelerden Suriye’ye giden savaşçıların kendi ülkeleri için tehdit oluşturacağını söyledi.

Suriye’deki yabancı savaşçıların ülkelerine dönünce radikal hale geleceğini ifade eden Comey, bu durumun ulusal güvenlik için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Comey, “80’leri ve 90’ları hatırlayan herkes, o yıllardaki Afganistan ile 11 Eylül’ün ilişkisini görebilir. Suriye’nin de benzer fakat daha vahim bir vaka oluşturduğunu görüyoruz” dedi.

Rusya’nın Afganistan’a müdahalesine karşı savaşan savaşçılar, daha sonra 11 Eylül 2001 saldırılarını gerçekleştiren El Kaide’yi kurmuştu.

Son aylarda Suriye’ye giden yabancı savaşçı sayısında artış olduğunu belirten Comey, Avrupa ve ABD’den de onlarca kişinin bunlar arasında bulunduğunu söyledi. FBI Başkanı, Suriye’ye gidenlerin de kendi ülkelerinden savaşçı getirmeye çalıştığını kaydederek, yabancı savaşçı sayısının gün geçtikçe arttığını ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu