Zindandan Mektup

Zindandan Mektup


İhvan sözcüsü Cihad el-Haddad'ın sizlere zindandan mektubu...

Mısır askeri darbesinden bu yana yaklaşık 4 yıl geçti. Genelkurmay Başkanı #Sisi tarafından bu yana ülke günden güne hem siyasi hem ekonomik olarak kötüye gitti.
Haksız yere tutuklanan Müslüman Kardeşler üyeleri hala hapishanelerde maalesef.
İşte Mısır hapishanelerindeki müslümanlardan, 

İhvan sözcüsü Cihad el-Haddad'ın sizlere zindandan mektubu:

 


Zindandan Mektup

"Ben Müslüman Kardeşler üyesiyim terörist değil"


 


 

 

Bunu, üç yıldan fazladır tutuklu bulunduğum, Mısır'ın en kötü hapishanesindeki tek kişilik hücrenin karanlığından yazıyorum. Ömrümü adadığım Müslüman Kardeşler (İhvan) hakkında ABD'de terör suçlamasıyla soruşturma açılması nedeniyle kendimi bu yazıyı kaleme almak zorunda hissettim.


Bizler terörist değiliz. Müslüman Kardeşler'in felsefesi ilhamını sosyal adalet, eşitlik ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapan bir İslam anlayışından alır. İhvan, kurulduğu 1928'den bu yana iki şekilde yaşamıştır: Düşmanca bir siyasi muhitte sağ kalmak ve toplumun ötekileştirilmiş kesimlerini ayağa kaldırmak. Hal böyleyken, hakkımızda yazılmakta, konuşulmakta ve fakat bize nadiren kulak verilmektedir. Sözlerimin bu ruhla anlaşılmasını ümit ederim.


Bizler ahlaken muhafazakar, kaynaklarını kamu hizmetine adamış, sosyal bilinci olan 90 yıllık bir taban haraketiyiz. Fikrimiz basittir: İnanç, eyleme tahvil olmalıdır. Yani inancın testi, başkalarının hayatında gerçekleştirmeyi istediğiniz iyiliktir re bir milleti kalkındırmanın, gençlerinin özlemlerini karşılamanın ve dünya ile yapıcı bir ilişki kurmanın tek yolu insanların birlikte çalışmasıdır. Çoğulculuk ve kuşatıcılığın inancımızın doğasında olduğuna inanıyoruz. Hiç kimsenin ilahi yetkileri veya tek bir toplum vizyonu dayatma yetkisi yoktur.


Kurulduğumuz günden bu yana halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ülkemizin kurumlarıyla siyasi ve toplumsal ilişkiler tesis ettik. Mısır'da Hüsnü Mübarek döneminde en çok zulme uğrayan grup olmamıza rağmen kimi zaman diğer siyasi oluşumlarla koalisyon kurarak kimi zaman da bağımsız olarak mecliste varlık göstermemiz, hukukta değişim ve reforma olan bağlılığımızın delilidir. Şahsiyetsiz partilerle dolu bir çevrede güçlüye hakikati haykırdık. İktidarı Mübarek'in oğluna teslim etme planlarına karşı demokrasi yanlısı bağımsız örgütlerle birlikte çalıştık. Geniş bir yelpazeye dağılmış sendika ve işçi örgütleriyle de işbirliği yaptık.


Mısır'ın yeni doğmuş demokrasisinin ilk yılında, demokratik yönetimi daha ileriye taşımak amacıyla kendimizi devlet kurumlarını reforma vakfettik. Bu kurumlardaki sertlik yanlılarından göreceğimiz tepkinin çapından habersizdik. Devletteki yolsuzluğun üstesinden gelmek için yeterli araçlarımız yoktu. Sokaklardaki protestoları gözardı ederek hükümet üzerinden reformlar yürüttük. Hata yaptık. Yaptığımız hatalara dair şu ana dek çok sayıda kitap yazıldığından eminim fakat insaflı bir analiz, güç kullanımına esaslı bir muhalefet sergilediğimizi gösterecektir. Kusurlarımız çoksa da içlerinde şiddet yok.

Benzersiz bir devlet şiddetine karşın barışçıl direniş üzerindeki ısrarımız, şiddet karşıtlığına yönelik tartışmasız bağlılığımız hakkında çok şey anlatır. General Abdüfettah es-Sisi, gücü eline geçirdiği son dört yılda muhalefete göz açtırmadı ve acımasız bir siyasi baskı kurdu. Devlet yetkilileri yargısız infazlardan, yüzlerce sivilin ortadan kaybolmasından ve onbinlerce siyasi mahkumun tutuklanmasından mesuldür. Giderek artan baskıcı tedbirler, bağımsız insan hakları örgütlerince insanlık suçu olarak tanımlanmaktadır. Tüm bunlara rağmen, siyasi çatışmaların korku bezirganlığı ve terör ile değil müzakere yoluyla çözümlenmesi gerektiğine olan inancımızı koruyoruz.Toplumsal gelişim, sosyal adalet te şiddet karşıtlığı ideallerine bağlılığımızı sürdürüyoruz.

Şiddet gruplarını, Müslüman Kardeşler'in doğurduğunu veya onların "şubelerimiz" olduğunu duyuyoruz. Bu çılgınca bir saptırmadır. Bilakis şiddeti seçerek Müslüman Kardeşler'den kopanlar bizim felsefemizde, toplum vizyomuzda ve hareketimizde bu aşırılığa bir yol bulamadıkları için bunu yaptılar. Bu aşırıların hepsi değilse de ezici bir çoğunluğu bizi mürted (dinden dönmüş) olarak veya siyasi saflık içinde görmektedir. Siyasi saflığımızdan hazzetmedikleri şeklinde basit bir mesele de değil bu. İşin aslı, felsefemizin onların aşırıcı ideolojisini geçersiz kıldığının tanınmasıdır. Hareketimizin ahlaki olarak dimdik toplumların müreffeh olacağına dair derin inancımıza yaslanması bir tarafa, barışçıl reformcu yaklaşımı
da tarihin ispatladığı üzere, uzun ömrünü garantilemiştir. Hareketimiz hoşgörüsüz toplumlardan, baskıcı rejimlerden, şiddet yanlısı isyancı gruplardan ve aşırıların tüm dünyayı hızla medeniyetler çatışmasına sürüklemesinden sağ çıkmıştır. Bize terörizm atfı, 1995'te Oklahoma'da ölümcül bombalı saldırıyı düzenleyen Timothy McVeigh'in vahşetini vatanperverliğe yahut beyaz ırkçılığını Hıristiyan öğretilere atfetmek gibidir.

Müslüman Kardeşler, kamusal hayattaki faaliyetlerinin çoğunu fakir muhitlerde yürütülen ücretsiz sağlık hizmetleri, gıda bankaları, fakir öğrencilere eğitim desteği gibi sosyal hizmet programlarına tahsis etmiştir. Yolsuzluğun, devlet yardımı olmayışının ve yetersiz sivil toplumun ortaya çıkardığı bir boşluğu dolduruyoruz.


Geriye dönüp baktığımda, siyasi manevraların hizmet etmek için yaşadığımız halk ile aramızda mesafe oluşturmasından dolayı üzüntü duyuyorum ki Arap Baharı'ndan çıkarılmış acılı bir derstir bu. Siyasi yol kazalarımızı da kabul ediyoruz fakat toplumsal müzakereyi savunanların hapse atılıp ardından asılsız suçlamalara maruz kalması akıl almaz, basiretsiz ve ürkütücü bir emsal teşkil etmektedir.

Cihad el-Haddad
Müslüman Kardeşler (İhvan) Sözcüsü

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu