'Bu işin hakkı idam'

'Bu işin hakkı idam'


Başbakan Erdoğan, son dönemdeki çocuk cinayetleriyle ilgili, "İdam kaldırılmamış olsa bu işin hakkı idamdır" dedi. Erdoğan, bu suçlara verilecek cezaların ağırlaştırılması için talimat verdiğini açıkladı.

Geçen hafta Adana'da 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in kaçırılıp öldürülmesiyle son dönemde daha sık rastlanan çocuk cinayetleri Türkiye'nin gündeminde. Bu cinayetler idam cezasının da yeniden tartışılmasına neden oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan Ankara'da cuma namazı çıkışında gazetecilerin, "İdam cezalarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?" sorusuna, Adalet Bakanlığı'nın bir çalışma yaptığını söyleyerek cevap verdi. "Ağırlaştırılmış müebbet gündemimizde" Erdoğan, bu suçların "idamlık" olduğunu söyledi. "Bunlar hakikaten idamlık olaylar. Ama idam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması noktasında benim arkadaşlara talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var. Ama bunun yerine ağırlaştırılmış müebbete kadar düşünebilecek bir süreçtir bu. Bu ölümler karşısında duyarsız kalmak mümkün değil, arkadaşlarımız çalışıyor. İdam malûm sebeplerle ülkemizde yok ama ağırlaştırılmış müebbet bizim gündemimizde var. İdam kaldırılmamış olsa bu işin hakkı idamdır." Türkiye'de idam cezası Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci kapsamında 2004'te tüm suçlar için kaldırılmıştı. Kaynak: Al Jazeera  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
Rusya deşifre olunca askeri üssü boşalttı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu