Rus helal gıda maddeleri Müslüman ülkelerine gönderiliyor

Rus helal gıda maddeleri Müslüman ülkelerine gönderiliyor


Rusya Birleşik Arap Emirliklerine helal gıda ihraç etme çalışmaları başlattı.

“Resurs” Rus firması bu konuyu netleştirmeye çalışıyor. Bu firma geçen yılın sonuçlarına göre helal gıda maddeleri ihracatı bakımından Rusya’da üçüncü sırayı tuttu.

“Resurs” firmasında 8 bini aşkın kişi çalışıyor. Yem sağlamaktan ve kümes hayvanları beslemekten kümes hayvanları eti üretimine kadar tam üretim döngüsü yola konuldu. Yılda 500 bin ton kadar kümes hayvanı eti üretiliyor. Firmaya ait çiftlikler ve ilgili işletmeler Rusya’nın Güneyinde, Adıge Cumhuriyetinde, Stavropol eyaletinde ve Kuzey Kafkasya federal bölgesinin başşehri Pyatigorsk kentinde bulunuyor. “Resurs” firması Dış ekonomik faaliyetler Servisi başkanı Anzor Boriyev muhabirimize verdiği demeçte şunları anlattı:

 

Geçen yıl 4,5 bin ton helal kümes hayvanı eti ihraç ettik. Bu, tüm Rusya tarafından yabancı ülkelere ihraç edilen helal kümes hayvanı etinin %30’u kadar.Bu yılın ilk üç ayında kümes hayvanları eti ihracatı %36 arttı. Yılın sonlarına kadarki dönemde kümes hayvanları eti ihracatını 6-7 bin tona kadar arttırmak niyetindeyiz. “Resurs” firmasının sahip olduğu tarım işletmelerinin ürünlerini Batı Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde görmek mümkündür. Firmanın yönetimi Arap piyasasına çıkmak niyetindedir.

Mesele şu ki istatistik verilerine göre Birleşik Arap Emirliklerinde her vatandaş yılda 101 kilo kümes hayvanı eti tüketiyor, Rusya’da bu gösterge dört kat düha düşük olup 27 kilo oluşturuyor.

Rusya’dan Birleşik Arap Emirliklerine helal gıda maddeleri ihracatına başlamak için bazı problemleri çözmek gerekecek. Anzor Boriyev sözüne devamla şunu söyledi:

 

Geçenlerde Dubai’de düzenlenen sergiyi ziyaret ettim ve denetim veterinerleri ve doktorlar ile temaslar kurdum. Bu kişilerin Moskova’ya gelerek Rusya Müftüler Şurasına bağlı Uluslararası standart ve sertifika Merkezine ilgili belgeyi vermeleri gerekecek. Ondan sonra firmamıza ait işletmelerde denetim yapılacak ve sonra Birleşik Arap Emirliklerine helal gıda maddeleri ihraç etmemize ruhsat verilecek O zaman Birleşik Arap Emirliklerinin yanısıra komşu ülkelere de kümes hayvanları eti ihracatını yapabileceğiz. Çünkü Dubai’de hazırlanan standart bu ülkeler için mutlak standart olarak sayılıyor. Biz mamullerimiz için dizayn ve markalar hazırlayarak Arap piyasasında faaliyet yürütmeye hazırlanıyoruz.

Anzor Boriyev’in kanısınca Müslümanlar için büyük önem taşıyan Rusya Müftüler Şurası nezdinde Rusya’dan yabancı ülkelere helal gıda maddelei ihracatını koordine edecek özel konseyin kuulması zamanı geldi. Bu düşünce 5 ila 8 Haziran tarihlerinde Rusya’nın başkentinde yapılacak Moscow Halal Expo 5. uluslaarası sergisinde görüşülecek.

Kaynak : RS

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu