Soykırımın Yeni Adresi: Sri Lanka

Soykırımın Yeni Adresi: Sri Lanka


Nüfusun yüzde 70'ini oluşturan Budistlerin ülkedeki Müslümanlara yönelik nefret içerikli saldırılarının yeni bir soykırım zeminini oluşturmasından endişe ediliyor.

Sri Lanka'da bulunan Müslüman otoriteler, bugün Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapakse'ye son dönemlerde artan şiddet saldırılarının sorumlusu Budist çetelere karşı Müslüman azınlığın korunması için önlem alma çağrısında bulundu.

Sri Lankalı Müslüman grupların bir çatı oluşumu olarak kabul edilen Sri Lanka Müslüman Meclisi üyeleri, cumhurbaşkanının mevcut saldırılara müdahil olması ve bunları durdurması çağrısını iletti.

Incanews analistleri, bir süredir takip ettiği Sri Lanka gündemini yakın gelecekte Arakan ve Orta Afrika'da yaşanan Müslüman soykırımlarının bir benzerinin habercisi olarak görüyor.

Müslüman meclis üyeleri tarafından ortak kaleme alınan mektupta "Müslüman parlamenterler, bazı aşırı Budist çeteleri tarafından Müslümanlara yönelik devam eden nefret içerikli yıldırma ve tehdit kampanyalarını zat-ı alinizin kibar dikkatlerine sunmayı diler" denildi.

Mektubun, Budist rahipler tarafından bazı cami ve kiliselere yönelik saldırılar gerçekleştirilmesi sebebiyle polisin olayları araştırmak için yeni bir birim kurmasının ardından gönderildiği kaydedildi.

Ulusalcı Budistlerin saldırılarına sebep olarak ada ülkesinde bulunan dini azınlıkların usulsüz siyasi ve ekonomik nüfuz elde etmeye kalkıştıklarını öne sürdüğü aktarıldı.

Sosyal medyada da yayınlanan bazı videolarda bu yılın başlarında gerçekleşen bir olayda Budist bir rahibin polisin gözü önünde Camiye saldırdığı ve aynı şekilde ibadet eden bir Hristiyana taşla saldırdığı görülmüştü.

Videolarda aynı zamanda üst kademe Budist rahiplerin müsamahayı savunan meslektaşlarına karşı da saldıracakları tehdidinde bulunduğu gözleniyor.

Çoğunluğu Sinhalalardan oluşan ve eskiden Seylan olarak anılan ada ülkesinde Hindu kökenli Tamil Gerillalarının bağımsız bir Tamil devleti kurmak için yönetimle savaştığı hatırlanıyor.

20 Milyonluk Sri Lanka'nın yüzde 70'ini Sinhala Budistleri oluştururken ikinci dini çoğunluk olan Müslümanlar ise nüfusun ancak yüzde 10'unu oluşturuyor.

Kendisi de Budist olan Rajapakse'nin geçen sene Budist rahiplere ülkede dini çatışmayı körüklememeleri gerektiğini söylediği hatırlanıyor.

Polisin meydana gelen olayları araştırmaya devam etmesine karşın ülke yönetiminin çatışmayı taktiksel olarak desteklediği düşünülüyor.

incaNews

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu