Piyasalar ABD istihdam raporunu bekliyor

Piyasalar ABD istihdam raporunu bekliyor


ABD'de bugün açıklanacak istihdam raporunun beklentileri karşılaması veya beklentilerin üzerine çıkması durumunda yılın erken dönemlerinde yaşanan ekonomik zayıflığın geçici bir olay olduğuna dair göstergelere bir yenisi eklenmiş olacak.

The Wall Street Journal tarafından görüşleri alınan ekonomistler istihdamın Nisan ayında 215,000 yükselmiş olmasını bekliyor. Özel şirket ADP tarafından Çarşamba günü açıklanan istihdam rakamlarının beklenenden yüksek olması pozitif bir sürpriz için de umutları artırdı. Şubat ayında 142,000 olan istihdam artışının aylık bazda ortalaması alındığında 201,000'e ulaşması gerekiyor.

ABD'de ekonomik toparlanma beşinci yılına girmesine rağmen istihdam ve gelir artışları diğer ekonomik toparlanmalarla karşılaştırıldığında zayıf kaldı. Kasım ayı itibariyle daha önce gelen pozitif ekonomik verilerle de beraber hızlanma yaşandığı düşünülmüştü fakat kış şartları bunun önüne geçti.

Federated Investors şef hisse stratejisti Phil Orlando, "Bence döngü geçtiğimiz sonbaharda kırılmıştı ve aylık 220,000 istihdam seviyesine ulaşmıştık. Sonra kış geldiğinde şartlar değişti" yorumunu yaptı.

Kış sezonu inşaat sektörü gibi bazı sektörler için zorlu geçebiliyor fakat mevsimsel uyarlamalar bu negatif etkinin üstesinden geliyor. İstihdam raporunun diğer kısmı olan işsizlik oranı ise ekonomik toparlanma sürecinde çok daha hızlı iyileşme gösterdi. Ekim 2009'da yüzde 10'un üzerinde olan işsizlik oranı en son yüzde 6.7'ye kadar gerilemişti.

Fakat işsizlik oranında yaşanan bu düşüşte işgücüne katılımın çok düşmüş olmasının da etkisi oldu. Resesyonun başlamasından bu yana işgücüne katılım oranı neredeyse 3 puan birden düştü.

Temmuz 2015'e kadar aylık 200,000 istihdam yaratılması durumunda Fed'in faiz oranlarını yeniden yükseltmeye başlaması bekleniyor. Bu durumda işsizlik oranı yüzde 5.8'e gerilerken, işgücüne katılımın da azalması gerekmez. İşgücüne katılımın yarım puan düşmesi durumunda ise işsizlik oranı yüzde 5'e kadar geriler.

Kaynak: WSJ Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu