Kandil’in sözcülerine tepki büyüyor

Kandil’in sözcülerine tepki büyüyor


Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, AGİT’in gözlem heyetindeki PKK destekçilerine sert çıktı.

PKK bayraklarıyla poz veren Avrupalı parlamenterlerin referandum gözlemcisi olarak Türkiye’deki referandumu izlemeleri ve sonrasında da olumsuz görüşler bildirmelerine sert tepki geldi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, “16 Nisan tarihinde gerçekleşen anayasa değişikliği referandumuna ilişkin uluslararası gözlemin rolüne özel önem atfettiğimizi vurgulamak isterim” dedi. Çonkar, “Uluslararası seçim ve referandum gözlemleri demokratik ilkelere uyumu temin etmektedir. Ancak, uluslararası gözlem sürecinin tarafsız bir şekilde yürütülmesi zaruridir. Anayasa değişikliği referandumu seçim yasaları ve YSK’nın kararları çerçevesinde hukuka uygun ve şeffaf şekilde neticelenmiştir. Türkiye’de anayasa değişikliğine ilişkin referanduma katılım yüzde seksenbeşin üzerinde olmuştur. Bu durum Türk halkının demokrasiye bağlılığını tasdik etmektedir. Ne yazık ki bazı uluslararası gözlemeciler eksik bilgiye dayalı değerlendirmelerde bulunmuştur. Referandum sürecinin uluslararası standartların gerisinde kaldığına yönelik iddia hiçbir somut esasa dayanmamaktadır. Bu değerlendirmeler gözlemcilerin Türkiye’deki referandum hakkında yanlı bir tutum sergilediği izlenimini uyandırmaktadır” diye konuştu.

BUNLAR KABUL EDİLEMEZ

Ahmet Berat Çonkar, “Uluslararası seçim gözlemleri nesnel ve tarafsız olmalıdır. Aksi takdirde, Türk halkının gözünde uluslararası gözlemin güvenirliği azalacaktır. Ayrıca, seçim gözlem heyetlerinde PKK terör örgütünün destekçilerinin bulunması hiçbir surette kabul edilemez. Bu bağlamda, Türk halkının demokrasiye bağlılığının ve referandumun Türk insanının yüksek demokratik olgunluğunu sergilemiş olduğunun altını çizmek isterim. Türk milleti herkesin demokratik seçimine saygı göstermesini ve buna göre davranmasını beklemektedir” dedi. 

AMAÇ ÖNÜMÜZÜ KESMEK

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise, “‘Hayır’ çıkmasını isteyenlerin kim olduğu bellidir. AGİT’in düşünceleri Türkiye’nin önünü kesmeyi amaçlamaktan öteye geçemeyecektir. Avrupa ülkelerindeki seçimlere biz hiçbir görüş bildirmiyoruz. Bizim anayasa değişikliğimizin bir başka ülkenin gazetecilerini, siyasilerini bu kadar ilgilendirmesi çok büyük soru işaretlerine yol açıyor. Bunların en önemli maksadı büyüyen, gelişen Türkiye’nin önünü almaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu