Türkiye Açık Kapı Politikasını Sürdürüyor

Türkiye Açık Kapı Politikasını Sürdürüyor


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, "Türkiye, Suriyelilere yönelik açık kapı politikasını sürdürmekte ve yardım ulaştırmaktadır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye'nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları çerçevesinde, din, mezhep ve etnik köken ayırımı gözetmeksizin Suriyelilere yönelik açık kapı politikasını sürdürmekte, ülkede geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta, sıfır noktası insani yardım operasyonlarıyla Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasını sağlamakta olduğunu" belirtti.

Bilgiç, Birleşmiş Milletler’in (BM) Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılan sınır ötesi insani yardımlara ilişkin bir soruya cevabında, Türkiye'nin, Suriye krizinin başlangıcından bu yana insani yardım alanında üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğinin uluslararası toplum ve bu bağlamda BM tarafından da tescil edildiğine dikkati çekti.

Bilgiç, "Türkiye'nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları çerçevesinde, din, mezhep ve etnik köken ayırımı gözetmeksizin Suriyelilere yönelik açık kapı politikasını sürdürmekte, ülkede geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta, sıfır noktası insani yardım operasyonlarıyla Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasını sağlamakta olduğunu" vurguladı.

"Türkiye'nin, Suriye’ye insani erişim konusunda bağlayıcı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı çıkarılması amacıyla tutarlı ve kararlı bir şekilde uluslararası toplumu teşvik ettiğini" belirten Bilgiç, "Nitekim, 22 Şubat 2014 tarihinde BMGK’nın 2139 sayılı kararı oy birliğiyle kabul edilmiştir. Söz konusu karar, insani yardımların muhtaç kişilere en doğru güzergahlardan ulaştırılmasını teminen, başta Suriye makamları olmak üzere bütün tarafları, BM insani ajanslarının çizgi ötesi ve sınır ötesi insani yardım faaliyetlerine süratle izin vermeye davet etmektedir" dedi. 

"BM'nin, 2139 sayılı karar çerçevesinde, Nusaybin/Kamışlı hudut kapısı üzerinden Suriye tarafına sınır ötesi insani yardım konvoyu geçişine izin verilmesi için 6 Mart 2014'te Türkiye'ye başvurduğuna" değinen Bilgiç, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak ve insani yükümlülüklerinin bilinciyle BM’nin başvurusuna olumlu yanıt vermiştir. Bu çerçevede, 78 kamyonluk BM’nin sınır ötesi insani yardım konvoyunun Nusaybin/Kamışlı hudut kapısından geçişi 20-25 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Türkiye, insani ilkelere ve 2139 sayılı kararın hükümlerine uygun olarak, BM’nin, başta Cilvegözü ile Öncüpınar hudut kapıları olmak üzere, acilen diğer sınır kapılarından da Suriye’ye yönelik sınır ötesi insani yardım operasyonları planlayıp icra etmesini beklemekte ve BM ile ilgili ülkeler nezdinde bu yöndeki girişimlerini sürdürmektedir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
Kütüphane açmayan mekanlara ruhsat yok
Dünya
ABD'den Öcalan posteriyle ilgili rezalet açıklama

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu