ABD 2013 Terör Raporunda DHKP/C vurgusu

ABD 2013 Terör Raporunda DHKP/C vurgusu


ABD Dışişleri Bakanlığı 2013 yılı Terör Raporu'nda, terör örgütü DHKP/C’nin artan eylemlerinin, hem ABD hem de Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2013 yılı Terör Raporu'nda, terör örgütü DHKP/C’nin artan eylemlerinin, hem ABD hem de Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu bildirildi. 

Raporun, Avrupa bölümünün özetinde, Avrupa’nın 2013 yılında bir çok ciddi terörist saldırıya sahne olduğu belirtilerek, bunlardan biri olarak Reyhanlı’daki saldırı gösterildi.

Suriye sınırına yakın Reyhanlı’da 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı, “Türkiye’nin modern tarihinin en büyük saldırısı” olarak nitelendirildi. Avrupa’daki diğer saldırılar, Rusya’daki otobüs ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine yapılan saldırı ile Paris’te üç Kürt aktivistin öldürülmesi olarak gösterildi. 

Raporun Türkiye bölümünde de, ABD'nin, terörle mücadelede uzun süredir ortaklarından biri olduğu belirtilerek, ABD'nin, devam eden çözüm sürecinin terör örgütü PKK ile Türk güvenlik güçleri arasındaki çatışmaları azaltmasına rağmen, Türkiye'nin geçen yıl da PKK ile mücadelesine destek vermeye devam ettiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye'nin 2013 yılında, daha çok iç terör tehditleriyle yüz yüze kalmaya devam ettiğine ve bunlara güçlü karşılıklar verdiğine dikkat çekildi. ABD ve NATO karşıtı görüşlere sahip DHKP/C’nin artan eylemlerinin hem ABD hem de Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu belirtilen raporda, DHKP/C’nin Şubat ayında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de dahil Türkiye'de birçok saldırılarda bulunduğu hatırlatıldı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu