Taksim Restleşmesi

Taksim Restleşmesi


İstanbul Valiliği'nin Taksim'deki 1 Mayıs kutlama taleplerini reddetmesinin ardından, DİSK Başkanı Kani Beko, "Akıl dışı hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim'deyiz" dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 28 Nisan'da valiliğe Taksim'de kutlama için başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 27 Kasım 2012'de aldığı karar ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 4. maddesi dayanak gösterilmişti.

İstanbul Valiliği, bu talebi kutlamalardan bir gün önce yazılı bir açıklamayla reddetti. Karara gerekçe olarak ‘katılımcıların tahliyesinde yaşanabilecek zorluklar, can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmesi ve kamu düzeninin bozulması’ riskleri gösterildi.

Duyuruda ayrıca valiliğin ‘yasadışı örgütlerin polisle çatışacağı istihbaratını aldığı’ açıklaması yer alıyor. Oluşacak riske dikkat çeken valilik, bir kez daha kutlamaların adresi olarak Yenikapı’yı gösterdi. Açıklamada şöyle denildi:

"Can ve mal güvenliğinin tehlikeye gireceği, dolayısıyla kamu düzeninin ciddi olarak bozulması sebebiyle kamu güvenliğinin sağlanması imkansız bir hal alacaktır. Bu minvalde ilgili istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcuttur. Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir. Bu sebeplerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için talep edilen kutlama alanının 2911 Sayılı Kanun'un istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında da verilmesi imkanı kalmamaktadır."

Karara DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu tepki gösterdi. Twitter'dan yaptığı açıklamada Çerkezoğlu, AİHM'nin 2008 yılının 1 Mayıs'ı için verdiği kararı hatırlatarak, "Valilik, 2008'de mahkeme kararıyla haksız bulunmuş Taksim'i yasaklama gerekçelerini 2014'te tekrar ediyor. Bu hukuk dışı bir yasaktır" dedi. AİHM 2008 yılındaki 1 Mayıs olayları sonrası DİSK ve KESK'in başvurusunu kabul etmiş ve Türkiye'yi haksız bulmuştu. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu dün gazetecilere "Belki yarın farklı açıklamalar, basın duyurusu şeklinde de olabilir, basın açıklaması şeklinde de olabilir, sizlerle paylaşacağım başka konular olacak" demişti. Valinin bu sözleri, Taksim'e başından bu yana izin verilmeyeceği yönündeki açıklamaların değişebileceği beklentisini yaratsa da, bu sabahki açıklama Taksim'in açılmayacağını resmileştirdi. 

"1 Mayıs'ta Taksim'deyiz"

Valiliğin ardından 1 Mayıs Komitesi de bir açıklama yaptı. Komite adına açıklamayı yapan DİSK Başkanı Kani Beko, "1 Mayıs’ta işçiler çıkarsa kent yaşamı etkilenir demek İstanbul’da yaşayan 15 milyonu cezalandırmak akıl dışıdır. En başında beri hükümeti akla ve hukuka uygun olmaya çağırdık" dedi. Beko, "Akıl dışı ve hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz" diye konuştu. 

Bireysel başvuruya ret

Anayasa Mahkemesi de, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmesiyle ilgili yapılan bireysel bir başvuruyu kabul etmedi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Sedat Vural'ın 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmemesi nedeniyle ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının ihlâl edildiğini ileri sürerek yaptığı başvuru, 'başvuru yollarının tüketilmemiş olması' gerekçesiyle reddedildi.

Kaynak: İstanbul Valiliği

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu