2.5 milyar dolarlık anlaşma iptal!

2.5 milyar dolarlık anlaşma iptal!


Tahran'dan Salı günü yapılan açıklamada China National Petroleum Corp. (CNPC) şirketi ile devasa bir İran petrol sahasının geliştirilmesi için yapılan 2.5 milyar dolarlık anlaşmanın iptal edildiği belirtildi.

Avrupa'nın İran'a yatırım yapma yasağını getirmesinin ardından Batılı petrol şirketlerinin çekilmesi ile Çin sürece dahil olmuştu.

Ancak İran ile altı dünya gücü arasında sağlanan geçici nükleer anlaşma, Tahran'ın Pekin'e karşı daha iddialı olmasına neden oldu. Bazı yetkililer, Çin'in uluslararası yaptırımlardan haksız avantaj sağladığını düşünüyor.

İran Petrol Bakanlığı sitesi Shana, National Iranian Oil Co. şirketinin genel müdürü Roknoddin Javadi'nin 'Şirketin Güney Azadegan'daki petrol sahasının geliştirilmesi projesinin bitirilmesi iptal edildi,' sözlerine atıfta bulundu.

CNPC yorum talebine geri dönmedi.

İran'a uygulanan uluslararası yaptırımların ardından Batılı şirketlerin ülkeden çıkması ile Çinli şirketler, petrol sahalarının geliştirilmesi ve işletilmesi ile otomobil üretimi gibi sektörlerdeki boşlukları dolduruyor.

Ancak İranlı yetkililer, Çin'in düşük kalitede hizmet vermesinden, fazla ücretlendirme yapmasından ve projelerin gecikmesine neden olmasından şikayet ediyor. Çinli yetkililer ise İran projeleri için finansman ve teknoloji bulmak için çabaladıklarını ve sert kontrat maddeleri ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek karşılık veriyor.

İran'ın Kasım ayında altı dünya gücü ile geçici nükleer anlaşmaya varması, İranlıların Batılı rakiplerini yeniden ülkeye getirerek Çin ile olan ilişkilerin yeniden dengelenmesi için umutlarını artırdı.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Ali Majedi, yılın ilk aylarında The Wall Street Journal'a verdiği röportajda, "Ambargo kalkarsa rekabetçiliğin nasıl olduğunu göstermek zorunda kalırlar," diye konuşmuştu.

Kaynak: WSJ Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kamplarda 78 bini aşkın Suriyeliye eğitim veriliyor
Türkiye
Şırnak'ta terör mağduru ailelere destek
Dünya
Bangladeş'te Müftü Abdul Hannan'a idam cezası onandı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu