Varil bombası ile felç olan aile

Varil bombası ile felç olan aile


Milyonlarca Suriyeli gibi onlar da savaştan kaçmaya karar verdiler ancak bombalar onlardan önce davrandı. Halep'i terketmeye hazırlandıkları sırada evlerine düşen varil bombası 30 yaşındaki Naima Casim'ı felç etti, aileyi parçalara ayırdı.

30 yaşındaki Naima Casim, 12 yıllık eşi ve üç çocuğuyla Halep'in Mesakin Hananu mahallesinde yaşıyordu. Cerablus asıllı Türkmen bir aileden gelen Casim, bombardımanın şiddetlendiği günlerde ailesiyle birlikte köye dönmeye karar verdi ancak rejimin varil bombaları, aileyi eşyalarını toplarken yakaladı.

O gün ailede herkes hayatta kalmayı başardı ama O yaşadığı korku ve şokun etkisiyle felç oldu. Artık onlar da varil bombalarıyla felç olan, sakat kalan yüzbinlerce Suriyeli aileden biri. 

Sığındıkları Gaziantep'te bir yardım vakfından aldığı tekerlekli sandalye ile yaşamaya çalışıyor. Naima Casim, felç olmasına neden olan bombardımandan sonra yaşadıklarını Al Jazeera Türk'e anlattı. 

Savaştan kaçan Naima Casim, annesi ve üç çocuğuyla Gaziantep'te bir odada kalıyor. 

Naima Casim uğradığı felç nedeniyle dik oturmakta zorlanıyor. [Fotoğraf: Yılmaz Bilgen/Al Jazeera]

"Eşim Lübnan’a gideceğini söylerek üç çocuğumla birlikte beni annemlere bıraktı. Biz bombasız ve savaşın olmadığı günlere kavuştuğumuzu sanarken Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Cerablus'u kuşattı ve kasabayı ele geçirdi.Yeniden sıkıntı ve zorluklar başladı. Hür Suriye Ordusu (HSO) ile IŞİD arasındaki çatışmalarla silah ve bomba sesleri hayatımıza girdi. Olur olmaz sebeplerle evlerimiz aranıyor ve 'hainleri' sakladığımız gerekçesiyle taciz ediliyorduk."

Rejim, IŞİD ve muhaliflerin ateşi arasında sıkışıp kalan Naima Casim ve 64 yaşındaki annesi, sekiz, altı ve dört yaşlarında üç çocuğu da alarak Türkiye'ye kaçmaya karar verdi. 

"Savaşın bende ve çocuklarda oluşturduğu travma halen sürüyor. 8 yaşındaki oğlum Muhammed Sağir bazı geceler "saruh" (füze) diye bağırarak uyanıyor. Benim de buradaki tedavilerim başladı. Komşulardan fazlasıyla ilgi ve yardım görüyoruz. Ancak maddi sebepler ve benim felçli halimden dolayı hayat bizim için kolay değil." diyor. 

Savaşın yakın zamanda bitecek gibi görünmediğini O da biliyor, yine de evine dönmek için fırsat kolluyor; gittiği günden beri haber alamadığı eşi ile yeniden biraraya gelmelerinin tek yolu bu. 

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu