Gazze gemisine saldırı

Gazze gemisine saldırı


Gazze Şeridi'nde kimliği belirlenemeyen kişilerce, İsrail ablukasını kırmak için eylem hazırlığında olan Gazze Gemisi'ne bombalı saldırı düzenlendi.

Gazze Şeridi'nde kimliği belirlenemeyen kişilerce, İsrail ablukasını kırmak için eylem hazırlığında olan Gazze Gemisi'ne bombalı saldırı düzenlendi.

AA muhabirine konuşan Gazze'deki Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, yabancı aktivistler ve Gazze'den alınan bazı ihrac ürünleriyle beraber  Gazze ablukasının kırılması amacıyla Avrupa'ya açılmaya hazırlananGazze Gemisi'ne, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce bombalı saldırı düzenlendiğini belirtti.

Gazze Gemisi'nde meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma yapıldığını kaydeden Bezm, inceleme tamamlanmadan İsrail'i veya başka bir tarafı suçlamanın doğru olmadığını ifade etti.

Gazze Gemisi Projesi Koordinatörü Mahfuz el-Keberiti, geminin 13 Kanadalı, Fransız ve Avustralyalı aktivistin topladığı bağışlarla satın alındığını ve patlama nedeniyle büyük maddi zarar meydana geldiğini söyledi.

Patlama olayının arkasında İsrail'in olduğunu iddia eden Keberiti, gemiye yönelik saldırının Gazze ablukasını kırmak için hazırlanmasını nedeniyle yapıldığını öne sürdü.

Keberiti, Gazze Gemisi'nin patlamadan önce, gelecek günlerde İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı kırmak ve tarım, sanayi ürünleri, besin maddeleri ile Filistin kültürüne ait malzemeleri ihraç etmek amacıyla Avrupa limanlarına doğru yola çıkmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Kanadalı, Fransız, Avustralyalı ve Filistinli aktivistler ile bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle geçen Haziran ayında, ablukayı kırmak için Gazze Gemisi'nin hazırlamaya başlandığı açıklanmıştı.

Filistin ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması, Filistinli balıkçıların 20 mil sınırı içinde avlanmasını öngörüyor. Buna rağmen Gazzeli balıkçılara en fazla 6 mil içinde avlanma izni veren İsrail, zaman zaman bu sınırı 3 mile kadar indiriyor.

Gazze'de yaklaşık 40 bin kişinin geçimini sağladığı balıkçılık sektörü, ambargo nedeniyle büyük zarar görüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu